اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

ربات ها در آینده نه چندان دور

ربات

ربات ها

حتما برای شما هم پیش آمده که در بعضی کارها آرزو کرده اید کاش به جای دو دست چهار دست داشتید تا سریع تر کارتان را به اتمام می‌رساندید. انسان قادر است تقریبا هرکاری را با کمک قدرت تعقل و نیروی دست های خود انجام دهد. اما گاهی مواقع داشتن یک نیروی کمکی که بتواند به پیشبرد سریع تر کارها بدون درصدی خطا کمک کند واقعا نیاز است.

ربات

تاریخچه ربات ها

حدود ۵۰ سال پیش ربات ها وارد زندگی ما انسان ها شدند. در ابتدا آنها را در کارخانه های تولید خودرو می‌دیدیم. ربات هایی که به برداشتن و گذاشتن قطعات و یا بستن و باز کردن پیچ ها مشغول بودند. شاید این کار به نظر ساده بیاید اما در واقع این ربات ها از ساختاری پیچیده بهره برده بودند. انگشتان و بازوهای قدرتمندی که بتوانند به درستی وظایف را بدون درصد کمی خطا انجام دهند.

به مرور و با پیشرفت علم حضور ربات ها در زندگی ما هم بیشتر شد. اکنون ربات ها حتی می‌توانستند به عنوان یک خدمتکار در خانه به انجام نظافت بپردازند. حضور ربات ها تاثیر بسزایی در زندگی ما داشته است اما هنوز یک مشکل وجود داشت و آن تک بعدی کار کردن ربات ها بود. ربات ها قادر به انجام کارهای همزمان نبودند. آنها نمی‌توانستند همزمان با دو دست باتری را تعویض کنند و یا یک قطعه را با یک دستی بلند کرده و با دست دیگر به بستن پیچ بپردازند.

در آینده نه چندان دور

خبر جالب این که گروه تحقیقاتی ناسا در حال کار بر روی ساخت رباتی هستند که بتواند مانند انسان به انجام امور بپردازد. دست های این ربات ساختاری مانند دست انسان داشته و ۳ انگشت اصلی و یک انگشت شصت دارد. هر انگشت دارای مفصل است و مانند انگشتان انسان قابل خم شدن است. مچ دست این ربات ها نیز توانایی چرخیدن دارد.

ساختار این ربات ها به صورت ترکیبی از بازو، مچ دست ، انگشتان و حرکت انگشتان دست است. به این ترتیب این ربات ها می‌توانند مانند دست انسان هر جسمی را برداشته و در مکانی دیگر قرار دهند. مانند حرکات دست انسان در انجام کارهای مکانیکی، آچار را برداشته و در یک حرکت دایره ای پیچ ها را بچرخانند و سفت کنند.

محققان در تلاشند تا به جای ساخت ربات هایی که به انجام یک کار خاص می‌پردازند، ربات هایی را بسازند که توانایی انجام چندین کار باهم را داشته باشند و برای رسیدن به این هدف باید ساختار این ربات ها بسیار شبیه به ساختار بدن انسان ها باشد. به نظر می‌رسد به زودی بشر توانایی ساخت ربات هایی را داشته باشد که مانند انسان ها قوه فکر و توانایی درک احساس را داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید