اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

ربات هایی جهت تعمیر موتور هواپیما

کمپانی رولزرویس

رولزرویس می خواهد ربات های هدایت از راه دوری به صورت سوسک تولید کند که تعمیرهای موتور هواپیما را آسان تر و سریع تر می‌کنند. رولزرویس، کمپانی که به دلیل خلق موتور هواپیما و خودرو‌های فوق لوکس و گران بها، شهرتی بین المللی دارد، اینک به فکر خلق سوسک های رباتیک کوچکی است که قادر است درون محفظه کوچک موتور بروند، معضلات امکان دارد رخ دهد را شناسایی و آن ها را تعمیر کنند.

ربات های سوسکی رولزرویس ۱۵سانتیمتر طول و وزنی تقریبا ۱۰۰گرم خواهند داشت. هر کدام از این ربات ها تجهیز شده به یک دوربین و لنز ورژه ی اسکن ۳D خواهند بود که کارشناسان به کمک آن ها عیب ها را شناسایی خواهند داد و بعد با تنظیم کردن ربات، آن‌ ایرادات را بازسازی خواهند کرد. جیمز سل، کارشناس تکنولوژی رولزرویس،‌ در این مورد می‌گوید:

این ربات ها قادرند به نقطه های متعدد مخزن سوخت در کمتر از ۵دقیقه دسترسی پیدا کنند، عملی که انجام آن یه شکل متداول تا ۵ساعت زمان می برد.

ربات

عملکرد این ربات

ربات ها به شکل جفت عمل می کنند، به این صورت که ربات نخست جهت شناسایی نقص و برطرف کردن ایرادات داخل محفظه‌ی احتراق می شود، بعد دومین ربات که ویژه ی تعمیر آن معضل طرحریزی شده یا در حین عمل جهت اعمال تعمیرها غیر عادی تر بازسازی شده، مسیر ربات نخست را دنبال می‌کند و تعمیرهای مهمی را انجام می‌دهد.

سیستم طراحی ربات های کوچک رولزرویس به آن ها تا اندازه ای این توانایی را می‌دهد که معضل را بشناسد و رفع کند، ولی خصوصیت اصلی تر ربات های ذکر شده این است که کارگزاران کم تجربه‌تر با کمک آن ها معضلات را شناسایی می‌کنند و کارشناسان با حرفه ای تر آن ها را جهت تعمیرهای پیچیده تر مهیا می‌کنند. زمانی که عمل این ربات ها به اتمام برسد، می شود به آن ها فرمان داد که مکان را ترک کنند یا این که به وسیله ی خود موتور به بیرون رانده ‌شوند.

در آخر

مدل های آزمایشی خیلی بزرگ تر از ابعاد مورد نظر هستند و همچنان تعمیرهای گفته شده را به خوبی انجام نمی‌دهند. اما یکی از کارکنان رولزرویس در مصاحبه با وب‌سایتThe Next Web، اشاره کرده است که این ربات ها تا ۲سال آتی مهیا خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید