اخبار, رباتیک, طراحی های برتر

پیک رباتیک

ربات

پیک رباتیک

طی چند سال اخیر طراحی و تولید انواع ربات به ویژه ربات‌های کوچک و چرخ‌دار توجه بسیاری از استارتاپ‌ها را به خود جلب کرده است. تازه‌ترین محصولی که در این روند متولد شده ربات خودران کوچک و چرخ‌داری به نام YAPE است که به عنوان یک پیک، وظیفه‌ی تحویل کالا به مشتریان را ایفا می‌کند.

ربات

قابلیت ها

این پیک رباتیک محصول استارتاپ E-Novia مستقر در شهر میلان ایتالیا بوده و در حال حاضر ماموریت‌هایی را به طور آزمایشی به انجام می‌رساند. سقف سرعت YAPE حدود ۲۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر مسافت قابل پیمایش آن ۸۰ کیلومتر در هر بار شارژ عنوان شده است.

این ربات می‌تواند بارهایی تا وزن ۷۰ کیلومتر را حمل کند و برای پیمایش بی‌خطر مسیر و تحویل محموله مجهز به انواع سنسور، دوربین و رهیاب است. همچنین قابلیت برقراری ارتباط با علایم و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی سبب می‌شود این ربات بتواند نسبت به تغییر وضعیت عبور و مرور خیابان واکنش سریع نشان دهد.

هنگامی که این پیک به مقصد مورد نظر رسید چهره‌ی تحویل گیرنده‌‌ی کالا را برانداز می‌کند و در صورت تایید هویت، با باز شدن محفظه‌ی مربوطه کالا به آن شخص تحویل داده می‌شود.

کاربری این ربات نیز به لطف وجود یک اپلیکیشن اختصاصی برای آن بسیار ساده است. بدین صورت که کاربران تنها آدرس مقصد و عکس شخص تحویل گیرنده را وارد اپلیکیشن می‌کنند و بقیه کار را به YAPE می‌سپارند.

معضلات

هر چند چنین روشی برای تحویل کالا بسیار خلاقانه و جالب به نظر می‌رسد اما برخی موانع قانونی در راه همه‌گیر شدن چنین ابزارهای تکنولوژیکی وجود دارد. همچنین از آنجایی که هنوز فرهنگ استفاده از ربات‌ها در بین عموم آنچنان جا نیافتاده بیم آن می‌رود که در طول مسیر، برخی افراد به آن آسیب وارد نمایند کما اینکه پیش‌تر در سال ۲۰۱۵ چنین بلایی سر یک ربات خودران به نام hitchhiking در آمریکا آمد و افراد ناشناس آن را منهدم کردند.

به هرحال در صورتی که برای چنین موانع و مسائلی راهکاری اندیشیده شود می‌توان از پتانسیل بالای این فناوری در جهت تسهیل انجام امور روزمره بهره گرفت. حتی می‌توان کارایی چنین ربات‌هایی را به ارسال و تحویل کالا محدود نکرد و در امور دیگری هم آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید