اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

ربات دونده‌ی چیتا 

ربات

Cheetah 3

سال قبل ناظر نخستین ربات دونده‌ی Cheetah از دانشگاه ام.آی.تی بودیم. پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی در امتداد کار خود، در حال تولید چیتا ۳ با توانایی های نوین جهت ارائه در کنفرانس بین‌المللی ربات های هوشمند مادرید هستند. چیتا۳ در واقع نسل سوم ربات چیتا به حساب می آید که قادر است بدون استفاده از حسگر بینایی یا دوربین از پله‌ ها بالا برود و روی سطح های ناصاف راه برود.

سانگبی کیم، دانشیار دانشگاه ام.آی.تی قرار است قابلیت های نوین چیتا۳ را در کنفرانس بین‌المللی ربات‌ های هوشمند مادرید ارائه بدهد، ولی قبل از رونمایی رسمی این توانایی ها، در فیلمی آزمایشی بعضی حرکت های نوین چیتا۳ سریع تر از زمان تعیین شده در معرض دید گذاشته شده است.

ربات

قابلیت ها

چیتا۳ در قسمت تست بالا رفتن از پله‌ها یا همان صعود کور، قادر بوده در تایم ۱:۴۸ دقیقه این روند را با کامیابی به اجرا برساند. هر چند این زمان، رکورد خیلی عالی محسوب نمی شود، ولی جهت رباتی با چشم های بسته و بدون داشتن هیچ نوع حسگر بصری، صعود موفقی به حساب می آید.

در قسمت تست های سخت تر، تخته های کوچک چوبی برروی همدیگر قرار داده شد که شکل پلکان داشت. به طور معمول ربات‌ های مدلسازی شده جهت عملیات نجات و امداد امکان دارد با اینگونه شرایطی رو در ور شوند. چیتا۳ هم جهت حرکت کردن در اینگونه شرایطی طرحریزی شده است تا قادر باشد برروی سطح های ناصاف و پلکانی حرکت کند و راه خود را پیدا کند. چیتا۳ در این تست نیز موفق بود و قادر بود از پله‌های چوبی صعود کند. Cheetah بدون اینکه تجهیز به هیچ‌نوع دوربین یا سنسور بصری باشد، به‌ شکلی که تماما نابینا قادر است برروی سطح های ناصاف راه برود و ولو از پله‌ها صعود کند.

سانگبی کیم درباره ی رباتهایی همانند Cheetah اعتقاد دارد است:

وضعیت غیر قابل پیش بینی وجود دارد که ربات‌ های امداد و نجات بایستی قادر باشند از پس آنها برآیند. ربات‌ ها بایستی بدون اتکا بر توانایی های بصری، توانمند جهت انجام ماموریت‌ های سپرده شده باشند. حسگرهای بینایی به غیر از اینکه موضوع های فنی مخصوص به خود را دارد، برخی مواقع، کارکرد خیلی دقیقی ندارند. در بعضی وضعیت ها، احتمال بهره گیری از حسگرهای بینایی وجود ندارد و به همین علت نمی شود در طراحی ربات‌ های امداد و نجات، به حسگرهای بصری اتکا کنیم. ما رباتی نیاز داریم که با درنظر گرفتن وضعیت و موقعیت اطراف و با کمک اطلاعاتی که از راه لمس محیط اطراف خود به دست می آورد، خیلی دقیق راه برود و وارد عمل شود. اینگونه رباتی قادر است از مانع های غیر قابل پیش بینی رد شود و با سرعت به مقصد موردنظر خود برسد.

عملکرد

دانشگاه ام.آی.تی جهت طراحی Cheetah 3 از ۲مدل الگوریتم نوین، یک الگوریتم تشخیص تماس و آن یکی الگوریتم هدایت مدل پیش‌بین بهره گرفته اند. Cheetah 3 با کمک این ۲ الگوریتم اعتدال خود را حفظ می‌کند و عاری از لغزش و کم ترین اشتباه از پله‌ها صعود می کند. با کمک الگوریتمهای نوین، Cheetah 3 قادر است به خوبی تشخیص دهد در هر آن کدامین پا بایستی برروی زمین باشد و کدامین پای خود را بایستی از روی زمین بردارد و راه برود. همین عملکرد به Cheetah 3 در صعود از پله‌ها و حرکت برروی راه های ناهموار کمک می‌کند.

از آن جایی که چیتا۳ قابلیت بالا رفتن از پله‌ها، راه رفتن برروی سطح های ناصاف، پریدن و جهیدن از روی اشیاء با سرعت ۱۴مایل‌ برساعت را دارد، بنابراین جهت بهره گیری در عملیات امداد و نجات انتخاب خیلی خوبی است. در مأموریت‌ های جستجو Cheetah 3 به‌خوبی قادر است از مانع های متعدد رد شود و زمانی که راه رفتن در این مسیرها برای انسانها امکان پذیر نیست، این ربات هوشمند نابینا قادر است به‌خوبی مأموریت خود را انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید