اخبار, تکنولوژی هوشمند

ربات موتور سوار

ربات موتور سوار

ربات موتورسیکلت سوار آمد

 خودروهای بدون راننده یا خودران را فراموش کنید! شرکت یاماها روبات موتورسواری ساخته که می‌تواند در پیست‌های مسابقه با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند و حتی به موتورسوارهای حرفه‌ای درس بدهد!شرکت یاماها چند ماه پیش از نسخه اول یکنوع ربات موتور سوار رونمایی کرد به نام یاماها موتوبات  yamaha motobot.این ربات موتور سوار در نمایشگاه CES 2016 هم سر و صدای زیادی به راه انداخته است.

ربات موتورسوار

یاماها موتوبات چیست و چطور کار میکند ؟

موتوبات Motobot در واقع یک نوع ربات جدیده که می تواند با دقت بسیار بالایی یک موتور سیکلت رو هدایت کند . البته موتور سیکلت این ربات جوان  با موتور های معمولی فرق دارد . در طرفین این موتور سیکلت دو تا چرخ کمکی هم ساخته شده که برای حفظ تعادل موتور در پیچ ها کاربرد دارد. این ربات می تواند به راحتی گاز بدهد ، دنده عوض کند و یا ترمز بگیرد و سرعتش رو کم کند !موتوبوت یک ربات موتور سوار هوشمند است که برای اولین بار دو سال پیش معرفی شد و نشان داد که می تواند مسیر مسابقه را کاملا مستقل از انسان طی کرده و به خط پایان برسد.یاماها می گوید که این وسیله نقلیه و ربات راننده آن بیش از پیش آماده است تا هرگونه مسیری را به صورت برنامه ریزی شده با سرعت های بالا (بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت) طی کرده و به سلامت به مقصد برسد.حتی شنیده شده است که این کمپانی قصد دارد مسابقه ای را بین موتوبوت و موتورسوار معروف و پر افتخار ایتالیایی، والنتینو روسی برگزار کند.

جالب است که بدانید از طریق نظر سنجی که یاماها برگزار کرده بسیاری از مردم معتقد روسی توانایی شکست موتوبوت را نداشته و مسابقه را به هم تیمی رباتیک خود می بازد.مدیران این کمپانی می گویند که هدف از ساختن و توسعه موتوبوت شرکت در مسابقات و انجام حرکات نمایشی نیست.بلکه این نمونه آزمایشی به جهت توسعه سیستم های کنترل پایداری موتورسیکلت ها طراحی شده است.با توجه به حرکت صنعت خودروسازی به سمت وسایل نقلیه خودران و فروش و محبوبیت روزافرون این وسایل به نظر می رسد که اقدام یاماها کاملا سنجیده بوده و بازار فروش موتورسیکلت های خودران در آینده هدف را گرفته است.

ربات موتور سوار

مزایا و کاربرد های احتمالی موتوبات

ربات ها برای راحتی زنگی بشر و کاهش احتمال خطر برای آنها ساخته شده اند.جاهایی که انسان ها نمی توانند بروند و احتمال آسیب رسیدن به آنها زیاد است.هر جا که آدمیزاد نمی تواند وارد شود ، ربات ها به خوبی و به راحتی  وارد می شوند.مثل ربات هایی که بعد از بلاهای طبیعی برای نجات انسان ها وارد عمل می شوند و جان صدها انسان را نجات می دهند. یکی از مهم ترین کاربردهای این ربات می تواند کمک رسانی در اتوبان ها و جاده ها باشد وقتی ترافیک سنگین است کمک رسانی به مصدوم ها سخت می شود اما موتوبوت به راحتی می تواند از لاه به لای ماشین ها رد شده و خود را جهت کمک های اولیه به مصدوم برساند.

وسیله نقلیه MWC-4

یاماها همچنین وسیله نقلیه ای تحت عنوان MWC-4 را نیز در توکیو رونمایی خواهد کرد.این موتور چهار چرخ که در واقع در بین موتورسیکلت ها و چهارچرخه ها قرار دارد بر پایه تکنولوژی چند چرخه پیاده سازی شده است.این تکنولوژی پیش از این در اسکوتر ترایسیتی (Tricity) یاماها و کانسپت دوچرخه MWT-9 نیز مشاهده شده است.

طبق گفته مجله اینترنتی Motorrad، یاماها به دنبال تولید وسایل نقلیه نزدیک به خودرو است و حتی ممکن است که نسخه نهایی MWT-9 را وارد بازار کند.این مجله همچنین حدس می زند که تولید وسایل نقلیه جدید یاماها بر اساس این کانسپت انجام خواهد شد. به احتمالا زیاد این خودرو بر اساس کانسپت Sport Ride شکل گرفته است.

MWC-4

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید