اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک

ربات مانکن ایرانی جزء هشت طرح برتر در دنیا

رباتیک

طراحی ربات مانکن توسط دانشجویان دانشگاه شریف

یک تیم از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی ربات مانکنی شده اند که در مسابقه بهترین طراحی ربات در کنفرانس رباتیک اجتماعی ۲۰۱۷ در کشور ژاپن، در بین هشت طرح برتر دنیا واقع شده است. با رساکالا همراه باشید تا به معرفی این ربات مانکن و قابلیت های آن برای شما عزیزان بپردازیم.

برتری ربات مانکن دانشگاه شریف در بین هشت طرح برتر دنیا

علی مقداری، مدیر قطب علمی طراحی، رباتیک و اتوماسیون دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، اعلام کرد در کنفرانس رباتیک اجتماعی امسال که هفته گذشته در شهر سوکوبو ژاپن برگزار شد، بیش از ٢٢ کشور شرکت داشتند که طرح ربات مانکن دانشگاه صنعتی شریف که «روما» نام دارد، در بین ٨ طرح برتر قرار گرفت و باعث افتخار است که ذکر کنیم که این ربات همچنین به‌ عنوان فینالیست، لوح یادبود نیز دریافت کرد.

علی مقداری همچنین تاکید کرد که ربات “روما” اولین مانکن رباتیک در ایران می باشد که با سعی و کوشش اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است.

ربات

قابلیت های ربات مانکن روما

با توجه با گفته های مدیر قطب علمی طراحی، رباتیک و اتوماسیون دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، طراحی جذاب و متفاوت، قابلیت‌های حرکتی، حرکت مفاصل گردن، شانه و آرنج در شبیه‌ ترین حالت به انسان، چرخش ۳۶۰ درجه‌ای کل بدن، کنترل حرکات و برنامه‌ریزی توسط اپلیکیشن اندروید، از قابلیت‌های این ربات هستند.

بر اساس گزارش وی، قابلیت برنامه‌ریزی سناریوهای حرکتی متفاوت و قابل اجرا به‌صورت متناوب، قابلیت برنامه‌ریزی حالات بدنی متفاوت در فواصل زمانی مشخص، قابلیت‌های هوش مصنوعی، شناسایی مشتری و چرخش به سمت او، تعامل حرکتی با مشتری و قابلیت پخش پیام صوتی (خوشامدگویی و ارائه مشخصات لباس) از دیگر قابلیت‌های ربات مانکن روما هستند.

  • علی مقداری، مینو عالمی، احسان صفری، احمد زیبافر، لیلا فریان، علی قربان دایی پور، امین رضاسلطانی و علیرضا طاهری اعضای تیم دانشگاه صنعتی شریف هستند که موفق به ساخت این ربات شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید