اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک

ربات فابیو بعد از یک هفته شغل خود را از دست داد

ربات فابیو

بر کنار شدن ربات فروشنده

به نظر می‌رسد با سلطه‌ی ربات‌ها بر جهان فاصله‌ی زیادی داریم. رباتی که به‌ طور آزمایشی در فروشگاهی در انگلستان مورد استفاده قرار می‌گرفت، پس از یک‌ هفته شغل خود را از دست داد.

ربات فروشنده فابیو

فروشگاه «مارجیوتا» در شهر ادینبرو در اسکاتلند روباتی موسوم به «فابیو» را به عنوان فروشنده استخدام کرده بود، اما فابیو تنها یک هفته بعد و به علت ناتوانی در انجام مسئولیت هایش شغل خود را از دست داد. این ربات محصول شرکت ژاپنی سافت‌ بانک است و استخدام آن قسمتی از یک پروژه‌ تحقیقاتی است که به وسیله دانشگاه «هریوت وات» در حال اجرا می باشد. این پروژه‌ی تحقیقاتی نیز بخشی از مستند «شش ربات و ما» است که توسط بی‌ بی‌ سی تولید می‌شود.
ربات فابیو

علت برکنار شدن ربات فروشنده فابیو

النا مارجیوتا، مدیر فروشگاه مارجیوتا اعلام کرده است: “فکر می‌کردیم که این ربات عضوی عالی و خارق العاده خواهد بود و به مشتریان ما نشان خوهد داد که همواره می‌خواهیم کاری نو و جذاب انجام دهیم. اما بر عکس تصورات ما فابیو آن‌ طور که انتظار داشتیم کار نمی‌کرد و به‌نظر می‌رسید که مردم در عمل از آن دوری می‌کنند. متاسفانه فابیو به مشتریان کمک زیادی نمی‌کرد. مثلاً هنگامی که مشتریان از او می پرسیدند که یک محصول در کدام بخش از فروشگاه قرار دارد، فابیو فقط به مشتریان اطلاع می داد که محصول مورد نظرشان را در کدام قسمت از فروشگاه می‌توانند پیدا کنند اما آن‌ ها را تا آن قسمت همراهی نمی کرد. مسئولان فروشگاه بعد از مدتی مسئولیت راحت تری را بر عهده‌ی فابیو قرار دادند و تصمیم گرفتند از او برای ارائه‌ نمونه‌ غذا به مشتریان استفاده کنند اما باز هم فابیو در این زمینه نمی‌توانست به خوبی انسان‌ ها کار کند.

مارجیوتا گفته است: مکالمات فابیو با مشتریان به خوبی صورت نمی گرفت و مشکل دیگر آن نیز محدود بودن حرکات آن بود. این ربات نمی‌توانست در فروشگاه حرکت کند و مشتریان را به سمت محصولات مورد نظرشان راهنمایی کند.

نکات مثبت ربات فابیو

اما ربات فابیو خیلی هم بدشانس نبود و در بین همکارانش بسیار طرفدار داشت. این مسئله از دیدگاه محققان نکته‌ی تعجب برانگیزی است. اولیور لمون، مسئول آزمایشگاه تعاملات در دانشگاه هریوت وات گفته است: “یکی از چیزهایی که انتظار نداشتیم این بود که کارکنان فروشگاه رابطه‌ ی عالی با ربات فابیو داشته باشند و این موضوع خوشحال کننده بود. این تعجب نیز به دلیل این بود که فکر می کردیم بر عکس این مسئله رخ دهد و کارکنان این ربات را تهدیدی برای خود احساس کنند چونکه در هر صورت فابیو درگیر بک رقابت شغلی با کارکنان بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید