اخبار, رباتیک

ربات هایی که شما را شگفت زده خواهند کرد

ربات آسیمو

آشنایی با ربات های جدید

ربات‌های بسیار جالبی وجود دارند که از بین آنها می توان ربات‌های ژاپنی، ربات‌های انسان نما، ربات‌های مستقل و ربات‌هایی جهت سرگرمی هستند را نام برد. در ادامه این مطلب، رساکالا به معرفی ربات‌های مشهور ASIMO،HRP،QRIO و خصوصیات آنها برای شما خواهیم پرداخت.

ربات انسان نمای کیو آر آی او (QRIO)

این ربات به وسیله شرکت سونی ساخته شده است و ارتفاع آن ۶۱ سانتی‌متر می‌باشد. هدف از ساخت این ربات زندگی کردن با انسان ها و شادتر کردن آنها بوده است. این ربات قابلیت هایی نظیر راه رفتن، حرف زدن، دویدن، رقصیدن، تشخیص چهره‌ها و صدا‌ها، انجام بازی‌های توپی و وب گردی در اینترنت را دارد.

از خصوصیات دیگر این ربات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این ربات می تواند به وسیله پاهایش که سنسور دارد فوتبال بازی کند.
  • بر روی زانوهای این ربات مفصل‌ های گرد مانندی وجود دارد که به پاهای او قابلیت خم شدن می‌دهد تا بتواند از سطح‌های غیرهموار عبور کند.
  • جالب است که این ربات بعد از زمین خوردن، خودش از روی زمین می تواند بلند شود و آسیب دیدگی خودش را چک می‌کند.
  • از خصوصیات جالب دیگر این ربات توانایی آن برای رقصیدن است.

ربات کیو آر آی او

ربات انسان نمای اچ آر پی (HRP)

ربات اچ آر پی از طریق شرکت صنایع کاوادا تولید شده است و دارای ارتفاع ۱٫۵ متری می باشد. جرم این ربات نیز معادل ۵۸ کیلوگرم است. هدف از ساخت ربات اچ آر پی زندگی با انسان ها و استفاده صحیح از ابزارهای آنها بوده است. از توانایی های این ربات می توان به راه رفتن، بالارفتن از مسیر‌های سخت، راه رفتن روی سطوح ناهموار و از روی اشیاء اشاره کرد.

از خصوصیات دیگر این ربات می توان موارد زیر را نام برد :

  • این ربات می تواند مانند راه برود، بالا برود و سرعتش را زیاد کند.
  • در محیط‌های صنعتی در کنار افراد می تواند کار کند و تنظیمات داخلی را انجام دهد.
  • درباره ربات اچ آر پی بیان شده است که جزء چابک‌ترین و قوی‌ترین ربات های انسان‌نما می‌باشد.

ربات آسیمو

ربات آسیمو به وسیله شرکت هوندا ساخته شده است و دارای ارتفاع ۱٫۲ متری نیز می باشد. هدف از تولید ربات آسیمو مطالعه بر روی حرکات انسان بوده است و به عنوان رباتی که قادر به انجام وظایف گوناگونی می‌باشد، شناخته شده است. این ربات قابلیت راه برفتن، دویدن، خم شدن، تشخیص دادن حالت‌های دست، حمل اشیاء، رقصیدن و بالا و پایین رفتن از پله‌ها را نیز دارد. همچنین ربات آسیمو می تواند وظایف ساده‌ای مانند روشن یا خاموش کردن چراغ را نیز انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید