اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

سیستم RF-Pose

هوش مصنوعی

دستاورد نوین

از این پس جهت تعیین حرکت های اشخاص در آن ور دیوار احتیاجی به رادار های شگفت آور، تجهیزات مادون قرمز یا گسترش‌ شبکه‌های توری نخواهیم داشت و فقط به سیگنال بی‌سیم با توانایی ردگیری راحت و هوش مصنوعی نیازمند خواهیم بود. محققان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MITسیستمی به اسم RF-Pose  گسترش داده‌اند که با استفاده  از شبکه‌ی عصبی به دستگاه‌های تجهیز شده به فرکانس رادیویی آموزش می‌دهد حرکت های اشخاص و موقعیت آ‌نها را در آن ور مانع ها شناسایی کنند. این گروه با بیان کردن مثال‌هایی از ۲حالت حرکت درطی ضبط با دوربین و سیگنال‌های انعکاس داده شده از بدن اشخاص، هوش مصنوعی خود را برای شناسایی حرکت های انسانی در فرکانس رادیویی تعلیم داد و به آن کمک کرد وضعیت وحدت انعکاس ها با یک وضعیت معیین را درک کند. با این روش هوش مصنوعی قادر است به‌تنهایی با استفاده از سیگنال‌های wireless، حرکات یک شخص را ارزیابی بکند و او را به‌شکل یک آدمک‌ خطی نشان دهد.

هوش مصنوعی

کاربرد

محققان دستاورد جدید خود را بیشتر از همه در زمینه ی مراقبتهای پزشکی سودبخش می‌دانند، جایی که این تکنولوژی قادر است جهت ردگیری گسترش بیماری‌هایی مثل ام‌اس و پارکینسون استفاده شود. این تکنولوژی همین طور قادر است به بعضی از اشخاص مسن آلارم بدهد که امکان دارد موقع بیرون رفتن، زمین بخورند یا به هر صورتی با معضل رودررو شوند. به غیر از این، از آن جایی که این تکنولوژی در شناسایی افراد در توده های بزرگ (تا ۱۰۰نفر) تا ۸۳ درصد مطمئن است، قادر است در عملیات تجسس و نجات کاربردی باشد. با پیشرفت این تکنولوژی می‌توان تصویرهای سه‌بعدی تولید کرد که حتی حرکت های خیلی کوچک مثل حرکت دادن دست را هم نشان می‌دهند.

مشکل این تکنولوژی هوشمند

با این وجود، این نوآوری به‌ شکل بالقوه دلواپسی‌هایی درمورد حریم شخصی به همراه دارد. از لحاظ تئوری با به کارگیری از این تکنولوژی می شود به جاسوسی از اشخاص در خانه های همجوار پرداخت یا اشخاص را ولو در صورت پنهان شدن در آن ور مانع ها، تا رسیدن به مقصد دنبال کرد. اما تولید کنندگان این هوش مصنوعی برای برطرف کردن این معضل چاره ای در ذهن دارند. آنها برای این منظور «مکانیسم رضایتی» گسترش می‌دهند که قبل از آغاز ردگیری احتیاج به اجرای حرکت های معیین است. چنانچه این خصوصیت محافظتی در استفاده های دنیای حقیقی پاسخگو باشد، دیگر نیاز نیست دلواپس از دست دادن حریم شخصی باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید