اخبار, دکوراسیون

بازسازی بدون نیاز به بنایی(بخش اول)

دکوراسیون

ابزار پیش ساخته دکوراتیو

ایجاد تنوع در زندگی، تغییر و دوری از تکرار و روزمرگی، هر چقدر هم که کوچک باشند، توانایی و انرژی برای ادامه زندگی را به ما می دهند. تعویض دکوراسیون و یا شاید کمی در محدوده وسیع تر، بازسازی خانه، از جمله این تغییرات است. این بار قصد داریم به شما بگوییم که امروزه با ایجاد تغییر در رویکرد سازندگان مسکن از روش های سنتی به شیوه های صنعتی و استفاده از تکنولوژی های مدرن، این بازسازی دیگر سخت، دشوار و پرهزینه نیست و به عبارت بهتر شاهد افزایش سرعت اجرا، کیفیت، سبک سازی، اقتصادی بودن، طراحی مدرن، استفاده بهینه از منابع و افزایش عمر مفید ساختمان خواهیم بود ابزارهای پیش ساخته از جمله این تکنولوژی های مدرن در زمینه متریال هستند که در ادامه به معرفی کامل آن ها می پردازیم.

دکوراسیون

ابزار دکوراتیو پیش ساخته در ساختمان

ابزار دکوراتیو گچبری

گچبری به عنوان یک حرفه و هنر همیشه جایگاه مخصوصی در معماری داشته است و معماری ایرانی نیز با تنوع سبک ها و شیوه ها در دوره های مختلف از پیشروان این حرفه به حساب می آید. همان ‌طور که از نام این هنر مشخص است، مصالح اصلی بکار رفته گچ می‌باشد که به علت داشتن خاصیت شکل‌پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد راحت، فراوانی و ارزانی، کاربرد زیادی در هنرهای تزئینی دارد.

گچبری پیش ساخته

 گچبری هایی که به شکل سنتی و با دست ساخته می‌شوند، با توجه به احتیاج معماران امروز، بسیار زمان بر و کم کاربرد است، بنابراین این حرفه به صورت صنعتی درآمده و با توجه به شرایط روز تولید می‌شود. گچبری پیش ساخته در کشورهای آمریکایی به شکل کلاسیک رشد نمود و با گذر زمان این هنر به صورت صنعتی به دیگر کشورها با توجه به فرهنگ آن کشور صادر گردید. در نتیجه با توسعه صنعت ساختمان و خانه سازی در تعداد انبوه، تزیینات داخلی مربوط به گچبری با این شیوه دوباره قابل استفاده شد. گچبری دکوراتیو با استفاده از رابیتس و یا کناف انجام می شود.

 انواع گچبری

بطور کلی گچبری‌های انجام شده را می‌شود به سه گروه تقسیم کرد:

 طرح‌های زمینه و سطوح : یک سطح را به طور کلی و یا تکه‌ تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی قرار می‌دهند. مانند: سقف، دیوار، در و یا قابی گچی که بر روی دیوار ساخته می‌شود.

طرح‌های حاشیه : یک مسیر را به طور متدد و یا تکه‌ تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی به هم پیوسته و سری قرار می‌دهند مانند: کناره سقف، کناره‌ های راه پله و راهرو و یا هر جای دیگر که در گوشه و کنار ما باشد.

 طرح‌های تک و خاص : که تنها در جایی خاص به صورت واحد درست می‌شود و هر جایی می‌تواند قرار بگیرد مثل: سرستون، سر قاب، شومینه، سردر و …. این مدل گچبری‌ها را می‌توان به شکل جداگانه نیز درست کرد.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید