اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, صنعت پلیمر, لوله

روش های تولید پروفیل کدام اند؟

انواع روش های تولید لوله و پروفیل:

قوطی و پروفیل از طریق دو روش مستقیم و غیرمستقیم تولید می شود. روش انتخابی برای تولید پروفیل وابسته به امکانات ماشین از نظر طراحی می باشد. اکثراً پروفیل باز از طریق روش مستقیم تولید می شود.

اجزاء دستگاه تولید لوله و پروفیل:

دستگاه های تولید لوله و پروفیل اکثراً از قسمت های تغذیه نوار، گیوتین، قسمت جوش سر و ته نوار، انباره، فرمینگ، قسمت جوش دو لبه پروفیل، براده برداری، سردکن، سایزینگ با تعداد ۴ تا ۶ دروازه، خمش و پیچش گیر برش (اره) اتوماتیک ، شتاب دهنده و در آخر میز تخلیه تشکیل شده است.

البته این دستگاه ها بسته به اینکه جهت ساخت چه تولیداتی طراحی شده و به چه روشی ساخته شده باشد، ممکن است کمی با آنچه گفته شد متفاوت باشد(از نظر تعداد و اندازه). شد اما عملکرد اصلی این دستگاه ها شکل دادن به ورق در حال عبور از بین دو قالب بالا و پایین در حال چرخش در دروازه های مختلف تا تولید محصول نهایی به طریقه سرد می باشد.

پروفیل

 روش مستقیم

در روش مستقیم نوار از طریق عبور از بین قالبهای بالا و پائین (دارای محرک) و در کنار هرزگردها  به مرور شکل می گیرد.البته تمامی آنها با توجه به محاسبات انجام شده از نظر میزان نیرو و زوایای شکل مورد نظر که با توزیع در هر دروازه طراحی شده شروع به کار میکنند.پس از شکل گیری دو لبه ورق به وسیله جوشهای فرکانسی جوش می خورند و در آخر در بخش سایزینگ شکل کاملی میگیرند.

پروفیل تولید شده به وسیله اعمال نیرو از طرف قالبها و حرارت جوش، کاملاً مستقیم نمی باشد به همین دلیل به وسیله پیچش گیر با اعمال نیروی مجدد، خمش، پیچش و کمانش آنها اصلاح می شود.

سپس پروفیل در حال تولید، در فواصل ۶ متری از طریق اره اتوماتیک بریده می شود و در تعداد معین بسته بندی می شوند.در آخر پس از زدن کارت مشخصات و تأیید کنترل کیفی آنها، به انبار برده می شوند.

روش غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم در ابتدا پروفیل در دستگاه اصلی نورد از طریق همان مراحل گفته شده و یکی از سه روش خم کردن، تبدیل به لوله می شود. سپس مانند روش قبل دو لبه جوش داده می شود و بعد از آن در بخش سایزینگ و پیچش گیر به وسیله فشارهای بالائی و پایینی و جانبی، به شکل های مختلف لوله تبدیل می گردد و محصول نهایی شکل میگیرد و در آخر به انبار تحویل داده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید