اتصالات, اخبار, صنعت پلیمر, لوله

روش تشخیص محصول پلاستیکی و لاستیکی(بخش اول)

محصولات پلاستیکی

چطور بفهمیم محصولی پلاستیکی است یا لاستیکی؟

بعضی از افراد شاید بر این باور باشند که نحوه تشخیص لاستیک از پلاستیک بسیار راحت است و بگویند لاستیکها اکثراً مشکی و انعطاف پذیر است و در مقابل پلاستیک ها اکثراً تقریباً سخت و در رنگ های دیگر هستند. اما جالب است بدانید پلاستیک های سیاهی هم که انعطاف پذیر باشند یافت می شود و همچنین لاستیک ها نیز در رنگ های دیگر هم یافت می شوند.

روش تشخیص محصولات پلاستیکی و لاستیکی

۳ راه جهت مشخص کردن محصولات پلاستیکی از لاستیکی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

محصولات پلاستیکی

ویژگی ارتجاعی

  • هنگامی که محصول به شکل نوار، حلقه، میله، لوله و سایر شکلها باشد جهت مشخص کردن لاستیک و یا پلاستیک بودن آن از ویژگی مکانیکی آن کمک می گیرند(مثل کشش و برجهندگی).
  • اگر محصول قابلیت کشش داشته باشد یعنی محصول مورد نظر به شکلی باشد که در شرایطی که دو سر آن بین انگشتهای سبابه و شصت است بتواند با کشیدن از طریق ۲ دست تقریباً ۳ برابر طول آن زیاد شود و بعد از اینکه کشش برداشته شد محصول مورد نظر به حالت اولیه بازگردد، این محصول قطعاً پلاستیکی است.
  • اما در شرایطی که محصول به گونه ای باشد که امکان کشیدن محصول فراهم نباشد باید از ویژگی برجهندگی استفاده شود که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد و بررسی خواهیم کرد.

ویژگی برجهندگی

  • از طریق چکش به اندازه مشخصی از قطعه دور است و ضخامت قطعه هم تقریباً ۱۲/۵ میلیمتر است ضربه می زنیم. اگر در این شرایط نیروی واکنش دهنده توانایی این را داشته باشد که چکش را تا میزان زیادی دور کند و به عقب بازگرداند آن محصول لاستیکی می باشد.
  • همچنین در شرایطی که محصول مورد نظر از زمین یک متر دور باشد و سپس آن را ول کنید و مشاهده کنید که محصول پس از برخورد با زمین  دوباره به بالا پرت می شود آن محصول هم می توان مطمئن شد که لاستیک است.

برای خواندن ادامه این مطلب در رساکالا به “بخش دوم” مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید