اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

کاربرد و روش ساخت لوله های اسپیرال فولادی

لوله اسپیرال فولادی

لوله ها با روش های متفاوتی ساخته می شوند و یکی از آنها ساخت لوله با روش اسپیرال است. در این روش لوله فولادی به صورت مارپیچ از ورق در قطرهای گوناگون ساخته می شود. در زبان انگلیسی به این روش “spiral weld” می گویند. در روش اسپیرال جوش لوله بسیار حائز اهمیت است.

روش ساخت لوله اسپیرال فولادی چگونه است؟

این روش بدون هیچگونه پیچیدگی می باشد. در آن ورقهای فولادی در اندازه های هماهنگ با اندازه ضخامت سر دهانه لوله به شکل رولی از دستگاه نورد لوله به صورت پیچدار بیرون می آید و از طریق ۲ الکترود جوش زده می شود.

اندازه لوله های اسپیرال فولادی

لوله اسپیرال فولادی اکثراً در اندازه های بالا به دلیل احتیاج لوله به عرض ورق بالاتر از ده متر ساخته می شود. به همین دلیل هر اندازه ای که در صنعت لوله نیاز باشد از طریق این روش قابلیت تولید و ارائه دارد.

این لوله ها در اندازه های ۸ تا ۱۲۰ اینچ به شکل اسپیرالهای رول می شوند و ساخته می شوند.

لوله اسپیرال فولادی

کاربرد لوله اسپیرال فولادی

کاربرد این لوله ها معمولاً در آبرسانی و گازرسانی می باشند و استاندارد آنها نیز مطابق با نوع سیالی که قرار است در آنها جریان یابد تعیین می شود.

این لوله ها به صورت شاخه ای و در اندازه ۶ الی ۱۲ متر و با توجه به قطر مشخصی که برای هر اندازه تعیین شده است استفاده می شوند.

در بعضی از موارد در زمان تولید لوله های اسپیرال، لوله صدمه می بیند و یا نشتی پیدا می کند، این لوله ها، لوله های غیرتست نام دارند و جهت پایه سازه های گوناگون  به کار برده می شود.

همان طور که گفتیم یکی از موارد حائز اهمیت در لوله های اسپیرال فولادی نحوه جوش آنها است. زیرا مقاومت لوله ها برای مواجه شدن با سیالات و فشار جداره دارای اهمیت زیادی است. به همین دلیل است که جوش در این لوله ها از موارد قابل توجه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید