اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

روش و آموزش نصب سپتیک تانک یا گند انبار

روش نصب سپتیک تانک یا گند انبار

سپتیک تانک ها یا همان گند انبار ها به سه روش دفنی و زمینی و هوایی نصب می شوند. اما به علت اینکه لوله ورودی فاضلاب به سپتیک تانک در زیرزمین است، نصب دفنی سپتیک روش معمول تری می باشد.

نصب دفنی

در روش نصب دفنی سپتیک علاوه بر محاسبه دقیق ظرفیت سپتیک بایستی نیروی وارده از خاک موجود در اطراف و بالای سپتیک  نیز در نظر گرفته شود. در شرایطی که مقاومت کافی سپتیک محاسبه نشود، به دلیل اعمال بارهای وارده سپتیک دچار تغییر شکل می شود و از ناحیه اتصالات دچار شکستگی و در آخر سبب نشت فاضلاب به بیرون خواهد شد. در شرایطی که خروجی پساب سپتیک تانک وارد زمین یا خاک میشود زمین مورد نظر لازم است که حداقل ۱۰ متر از ساختمان و همچنین حداقل ۳۰ متر از چاه های آب فاصله داشته باشد.

سپتیک تانک

مراحل نصب دفنی

  1. زمین محل نصب باید به شکلی حفاری شود که طول و عرض آن یک متر بیشتر از ابعاد سپتیک و عمق آن هم به اندازه مجموع ارتفاع سپتیک و لوله ورودی آن باشد. همچنین در هنگام حفاری برای عدم ریزش خاک، بایستی دیواره ها دارای شیب باشند.
  2. قبل از اجرای فنداسیون در شرایطی که زمین مقاومت کافی ندارد، بایستی یک لایه بتن با عیار حداقل ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب در کف گودی به شکل کاملا تراز اجرا شود. بعد از آن نیز فوندانسیون به ضخامت ۲۰ سانتیمتر و از نوع آرماتور بندی شده اجرا می شود. ابعاد فنداسیون همچنین باید به شکلی باشد که از هر طرف به اندازه ۵۰ سانتیمتر از طول و عرض سپتیک بیشتر باشد.
  3. سپتیک تانک را با کمک قلاب های خاص با استفاده از جرثقیل در گود قرار می دهند.
  4. سپس لوله های وروردی و خروجی و خروجی گاز را متصل می کنند.
  5. خاک اضافی گودبرداری را الک می کنند تا سنگریزه های با قطر بیشتر از ۲ سانت درون آن وجود نداشته باشد.
  6. خاک الک شده به صورت دستی یا به وسیله وسایل مکانیکی در اطراف سپتیک تانک ریخته می شود. توجه داشته باشید که خاک نباید به صورت مستقیم بر روی سپتیک تانک ریخته شود و باید در فضای بین سپتیک تانک و دیواره گود ریخته شود.

نصب زمینی

در روش نصب زمینی لازم است فنداسیون مناسبی مثل آن چیزی که در روش دفنی توضیح داده شد آماده شود. همچنین بایستی در شرایطی که امکان تابش مستقیم خورشید و گرمای بالای محیط وجود دارد سایبان نصب شود.

نصب هوایی

در روش نصب هوایی فنداسیون بتنی یا فولادی لازم است که توانایی تحمل وزن سپتیک را داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید