اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

انواع روش‌های اتصال لوله‌ PVC (بخش اول)

کارگذاری لوله پی وی سی

روشهای گوناگون اتصال لوله‌ PVC

پیش از هر چیز در زمان اتصال لوله و قطعات پی وی سی باید توجه نمود که تولرنس مشابه داشته باشند. چون اگر اینطور نباشد لوله و اتصالات در درون هم به صورت آزاد خواهند بود و واضح است که این نکته دردسر ساز است.

برش لوله های PVC

  1. لوله های PVC می تواننداز طریق روشهای معمول نجاری و یا به وسیله اره گرد برقی CIRCULAR POWER SAW برش داده شوند. در شرایطی که این نوع اراه برقی بکاربرده می شود باید توجه شود که سرعت خطی تیغه اره از ۲۰۰۰متر در دقیقه بیشتر نشود و با فشار آسان دستها عمل کند. همچنین در شرایطی که اره برقی تیغه ای بکار برده شود باید سرعت ۱۲۰۰متر در دقیقه و با فشار آسان دست انجام شود و فواصل ۲ دندانه آن باید ۲میلی متر باشد.
  2. لوله‌های پی وی سی را می‌توان با راه معمولی نجاری یا با اره گرد برقی Circular Power Saw قطع نمود. در صورتی که از این اره برقی استفاده می‌شود. باید دقت کرد که سرعت خطی تیغه آن از ۲۰۰۰ متر در دقیقه تجاوز نکرده و با فشاری معادل فشار معمولی دست کار نماید. اگر از اره تیغه‌ای برقی استفاده می‌شود بایستی با سرعت ۱۲۰۰ متر در دقیقه و فشار معمولی دست کار نماید. فاصله دو دندانه اره بایستی دو میلیمتر باشد.
  3. برای برش لوله ها از اره دورانی ROTARY PIPE CUTTER که دور تا دور لوله ها میچرخند نباید  استفاده شود چون به این وسیله با تماس با لوله لوله ها داغ می شوند و ترکهایی در آنها به وجود می آید.

لوله پی وی سی

خمیده کردن لوله های PVC

  1. خمیده کردن در لوله هایی باید انجام شود که بعد از نصب بیشترین مقدار فشار مجاز در آنها بکار گرفته نشود. چون در زمان خم کردن به وسیله فشار وارد شده به لوله کمی تنش در لوله ها خواهد ماند.
  2. جهت خمیده کردن لوله ها وابسته به اینکه قطر لوله ها چقدر است بایستی حرارتی برابر با ۹۰ الی ۱۳۰ درجه به آنها اعمال شود.
  3. جهت پیشگیری از تا شدن لوله ها در زمان خمیده کردن آنها از روشی با پر کردن لوله به وسیله ماسه استفاده می شود و این روش برای لوله هایی که قطر آنها بیشتر از ۲۰میلی متر است بکارگرفته میشود. در این مواقع لوله بایستی پیش از گرم شدن از داخلش ماسه ریخته شود.
  4. بکارگیری ماسه به ویژه در لوله هایی که قطر زیادی دارند ضمن اینکه آنها را سنگین می کند و حمل آنها را سخت می کند، تلفات زیادی هم دارند. به همین علت پیشنهاد می شود در صورت امکان از روش هوای فشرده جهت خمیده کردن لوله ها استفاده شود.
  5. اگر در زمان خم کردن لوله، لوله ها در حالت تا شدن باشند باید فوراً فشار هوای درون لوله بیشتر شود تا از تا شدن آنها پیشگیری شود.

برای خواندن ادامه این مطلب به “بخش دوم” مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید