اخبار, صنعت پلیمر

روش های شکل دادن پی وی سی چیست؟

تولید پی وی سی

پی وی سی (PVC) و روش های شکل دادن پی وی سی چیست؟

پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی از طریق پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید شکل می‌گیرد. تولید تجارتی قسمت اعظم پی وی سی اکثراً به وسیله بسپار تعلیقی صورت میگیرد و در آن از بسپار‌های توده‌ای و امولسیونی به مقدار کمتر و از بسپار محلولی خیلی به ندرت استفاده می‌شود. پی وی سی (پلی وینیل کلراید) بلورینگی بسیار کمی را دارا می باشد اما به دلیل زنجیرهای حجیم دارای استحکام و سختی مناسبی است.
تی جی بالا برای پی وی سی به مقدار  ۸۱ درجه سانتیگراد می باشد. اما مقدار این تی جی به حدی بالا نیست که فرآیندها را با روش‌های گوناگون دچار اختلال کند. این ماده در برابر حرارت و نور تقریباً ناپایدار بوده و کلرید هیدروژن از آن خارج می‌شود. این ماده اثرات زیان باری بر روی خواص اشیا دم دست (اجزای الکتریکی) علاوه بر تاثیرات فیزیولوژیکی خواهد گذاشت.

مخلوط کن‌ پودری

برای مخلوط کردن مواد مختلف از این مخلوط کننده‌ها استفاده می شود. البته باید توجه کرد که در مخلوط کردن پایدارکننده‌ها، روان کننده‌ها، پیگمنت‌ها و… که باید مقدار آنها نسبتاً کم باشد امکان ایجاد اشکالات عملی وجود دارد.

شکل دهی به پی وی سی

دستگاه ژلیفیکاسیون

دستگاه های ژلیفیکاسیون اغلب از نوع ماشینهایی برای تهیه کردن ورقه می‌باشند.

دستگاه‌ فرم دادن

دستگاه‌ فرم دادن از یک یا چند پیچ مته‌ای گردان تشکیل شده است.

کلندرها

برای تهیه کردن ورقه‌های طویل از کائوچو و ترموپلاستیک‌ها، رزین نرم شده را در بین دو و یا چند سیلندر عبور می‌دهند.

شکل دادن در فشار کم

قالب گیری از طریق فشار و انژکسیون خیلی سریع، برای تهیه اشیا قالب گیری شده با ابعاد کم و متوسط به کار می‌رود. قالب گیری به روش تزریقی، اکستروژن و شکل دادن حرارتی نیز از روش‌های دیگر شکل دادن پی وی سی می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید