اخبار, لوله

روش های خم کردن لوله پلی اتیلن چیست؟

خم کردن پلی اتیلن

چگونگی خم کردن لوله‌ پلی اتیلن

لوله‌های پلی‌اتیلن از طریق دو روش که شامل خم کردن سرد و خم کردن گرم می باشد خم می شوند. جهت خم کردن سرد لوله در درجات حرارت پائین و یا خم کردن گرم لوله، پیمانکار بلازم است مجوز انجام کار را از مهندس مشاور دریافت کند.

خم کردن سرد لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن با قطرکم، انعطاف پذیری زیاد دارند و می توانند در قوس های بزرگ به آسانی خم شوند. به همین دلیل امکان دارد برای تغییر مسیر یا زاویه خط لوله، بدون استفاده از زانویی یک شاخه لوله را خم کرده و زاویه مورد نظر را به دست آورد.

  • شعاع قوس وابسته به جنس لوله، وزن مخصوص، ضخامت جداره و قطر لوله می باشد و نباید از حدی که کارخانه سازنده مشخص کرده، کمتر باشد. اغلب شعاع خم، حداقل حدود ۱۲ الی ۲۰ برابر قطر لوله است. زانویی که به وسیله خم کردن یک قطعه لوله حاصل می شود، باید عاری از ترک ، زایده و برآمدگی باشد.
  • درشرایطی که ایجاد زانویی به زاویه مورد نظر به وسیله خم‌کردن لوله ممکن نیست، تغییر دادن امتداد مورد نظر درخط لوله باید با ترکیبی از زانویی‌های استاندارد ساخت سازندگان لوله‌های پلی‌اتیلن به وجود آید. محل نصب خم، لازم است حداقل ده برابر قطر لوله، از شیرآلات و متعلقات مجاور فاصله داشته باشد.

خم کردن لوله پلی اتیلن

خم کردن گرم لوله پلی اتیلن

خم کردن لوله‌های پلی‌اتیلن با شعاع‌ های کمتر، از طریق تجهیزات حرارتزای بدون شعله باید صورت گیرد. به همین دلیل می‌توان از دستگاه‌هایی که دمنده هوای داغ  هستند و یا حمام های روغن داغ استفاده کرد. در این روش حتماً باید توجه شود که توزیع حرارت در سرتاسر محل خم لوله، یکنواخت باشد و از حرارت دادن موضعی خودداری شود.

  • دمای مورد نیاز برای خم کردن این لوله‌های پلی‌اتیلن،‌ ۱۰۵ الی ۱۴۰ درجه سانتیگراد می باشد. درطول مدت زمان حرارت دهی، باید از زیاد شدن دما بیشتر از دمای نرم شدن خودداری شود. این امر به این دلیل است که جداره لوله پلی اتیلن در دمای نرم شدن، از شکل خود خارج می شود و دیگر قابل استفاد نمی باشد.
  • برای پیشگیری از مسطح وصاف شدن لوله در زمان خم کردن، می‌توان درون لوله را به وسیله ماسه گرم، قطعات لاستیکی، فنرهای خم کننده و یا مواد مناسب دیگر پرکرد.
  • در طول حرارت دادن لوله، ضریب هدایتگر دمایی کم لوله‌های پلی‌اتیلن باید مورد توجه قرار گیرد. درشرایطی که بیش از حد حرارت لوله زیاد شود،  در لوله تغییر رنگ حاصل خواهد شد و همچنین تغییر شکل‌ های نامناسب احاصل میشود.در درجه حرارت‌های کمتز از میزان تعیین ده هم خم کردن لوله صحیح نیست، چون باعث به وجود آمدن تنش هایی نامناسب در محدوده خم خواهد شد.
  • بعد از این که لوله به طور یکنواخت تا درجه مناسب گرم شد، لوله را به دور قلاب ساده‌ای ثابت کرده و تا سرد شدن آن، به همین حالت نگهداری شود.قلاب مورد نظر، باید به صورتی باشد که پس از اینکه لوله سرد شد و در اثر برجهندگی، تا حدودی به حالت اول برگشت داده شده و به زاویه مورد نظر برسد.
  • پیشنهاد میکنیم که شعاع خم برای لوله‌های در قطرهای کم، از دو الی پنج برابر قطر باشد و درباره لوله‌هایی با قطر زیاد نیز شعاع  خم باید افزایش یابد. در هرصورت انتخاب قطر خم کردن باید متناسب با جنس لوله پلی‌اتیلن با وزن مخصوص زیاد یا کم و با توجه به پیشنهاد کارخانه سازنده انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید