اتصالات, اخبار, پمپ, تجهیزات ساختمان

مروری بر راندمان فیلترها و مقایسه آنها

فیلتر یا صافی چیست؟

فیلتر ها نقش عمده ای در جدا کردن ذرات موجود در سیال را دارند. در فیلترها، ذرات جامد موجود در سیال  به وسیله صاف کننده جدا می شوند و در آخر هم ذرات جامد بر روی صاف کننده باقی می ماند که به این حالت فیلتراسیون می گویند. با این حال در صنایع فرایندی گازی، فیلتراسیون معمولاً به فرایندهایی اطلاق می شود که ذرات جامد و قطرات مایع از جریان گاز جدا شوند. راندمان جداسازی فیلتر ها از جداسازی سانتریفوژی بیشتر است اما مسئله ای که در مورد فیلتر ها وجود دارد این است که غشاء متخلخل فیلتر ها باید بعد از مدتی کار کردن عوض شود . اندازه فیلتر ها در مقایسه با دیگر جداساز ها تا حدی متفاوت است و سازنده فیلتر باید توجه کافی به توزیع سایز ذرات ورودی به فیلتر و میزان جداسازی مطلوب نیز داشته باشد. یکی از معمول ترین موادی که برای ساخت غشاء فیلتر مورد استفاده قرار می گیرد فایبرگلاس این ماده می تواند ذرات مایع ریزتر از یک میکرون را نیز ازجریان گاز جدا کند بنابراین دارای راندمان بالایی می باشد.

انواع فیلتر

راندمان فیلتر به چه عواملی وابسته است؟

راندمان یک فیلتر معمولاً وابسته به نوع طراحی آن است. یکی از این پارامتر های طراحی، افت فشار ایجاد شده در اثر فیلتر می باشد. افت فشاری در حدود ۷ تا ۱۴ کیلو پاسکال در مورد یک فیلتر تمیز که در صنایع گازی مورد استفاده قرار می گیرد مقدار مناسبی است. اگر ذرات جامد زیادی در جریان گاز وجود داشته باشند، معمولاً زمانیکه افت فشار ایجاد شده در فیلتر به بیش از ۷۰ کیلوپاسکال برسد، غشاء فیلتر تعویض می شود.

به طور کلی سیالی که از فیلتر عبور می کند ممکن است گاز یا مایع باشد که بعد از عبور از فیلتر ذرات جامد آن جدا می شود. اما ماده با ارزش حاصل از فیلتراسیون احتمال دارد سیال عبور کرده از فیلتر یا جامد جدا شده از جریان و یا هر دو مورد باشند.

گاهی نیز هیچ یک از این دو با ارزش نمی باشد. به عنوان نمونه می توان به زمانی که ضایعات جامد را بایستی قبل از دور ریختن از ضایعات مایع جدا کرد اشاره کرد. معمولا قبل از عملیات فیلتراسیون، روی خوراک به شکلی کار می کنند که سرعت فیلتراسیون بیشتر شود. به عنوان مثال آن را حرارت می دهند و یا تبلور مجدد می کنند. یکی دیگر از مواردی که در مورد فیلترهای ناپیوسته مهم است، استفاده از فیلتر های موازی برای تغییر مسیر جریان از یک فیلتر به فیلتر دیگر برای تمیز کردن فیلتر اول است.

مقایسه ته نشین کننده ها با فیلتر ها

برای جدا کردن ذرات جامد از سیال می توان از ته نشین کننده های ثقلی، سیکلون ها، فیلتر ها و گیرنده های الکترواستاتیکی (ESP) استفاده کرد. دستگاه های فوق به غیر از فیلتر ها با هدایت ذرات جامد به سمت یک دیوار جامد باعث جدا شدن ذرات جامد از فاز سیال می شوند. اما فیلتر ها با تقسیم جریان به قسمت های کوچکتر باعث جلوگیری از عبور ذرات جامد از این قسمت های کوچکتر شده و به این ترتیب باعث جداسازی دو فاز جامد وسیال می گردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید