اتصالات, اخبار, لوله

آزمون های کیفی پلیمرها(بخش چهارم)

لوله

رزین پخت شده خواص زیر را در دمای اتاق از خود نشان می دهند:

خواص رزین در هر مخزن با توجه به روش بازرسی و کنترل کیفیت بررسی می گردد.

الیاف تقویت کننده

انواع الیاف شیشه در تولید فایبر گلاس
• الیاف شیشه نوع C مقاوم به مواد شیمیائی درجه هیدرولیکی ۳ استاندارد DIN 12111 از اکسید های سیلیسیم ، سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و بور بهره برده است.
• الیاف شیشه نوع E که با خواص مکانیکی و الکتریکی مناسب با توجه به استاندارد ISO2078 با ماهیتی از اکسیدهای سیلیسیم ، آلومینیوم و کلسیم یا اکسیدهای سیلیسیم ، آلومینیوم و بور است.
• الیاف شیشه نوع ECR دارای ماهیتی متشکل از اکسیدهای سیلیسیم ، آلومینیوم و کلسیم ( بدون اکسید بور )

لوله

انواع مسلح کننده ها مربوط به الیاف شیشه ای

• پوشش سطحی C شامل الیاف شیشه ای است که به صورت نامنظم پاشیده شده و توسط رزین پلی استر در قالب یک ورقه بهم چسبیده که بعنوان مسلح کننده برای اولین لایه از لایه های لوله فایبر گلاس مورد استفاده قرار می گیرد .
• الیاف شیشه ای نوع E رشته های خرد شده بصورت غیر بافته است.
• الیاف شیشه E روئینگ پیوسته برای آغشته شدن سریع، مناسب برای انجام عملیات تولیدی، حمل و نقل و چسبندگی مناسب باپلی استر و نیل استر ساخته شده و برای فرآیندهای تولید لوله به روش پیچشی مورد استفاده قرار می گیرند.
• الیاف شیشه E روئینگ بافته شده که روئینگ پیوسته دارد در یک تاروپود بافته شده و سازگار با رزینهای پلی استر بوده در روشهای قالبی دستی ساخته شده است.

سطح الیاف شیشه بوسیله مواد مخصوص پوشانده می شود تا از آسیب رسیدن به الیاف شیشه جلوگیری شود و با رزین سازگار تر گردد. این مواد از جنس آلی سیلیکونی هستند.

مواد اولیه کمکی

این مواد همگی مواد افزودنی فنی هستند که برای فرآیند تولید رزینها بکار می روند من جمله بهبوددهنده ها، سرعت دهنده ها، کاتالیستها، بازدارنده ها، افزودنی های مربوط به دانسیته و ویسکوزیته، متراکم کننده ها، پرکننده ها و مواد رنگی.

پر کننده های دانه ریز

می بایستی مطابق استاندارد ASTM C33 : 2003 از ماسه سیلیسی باشد همچنین حداکثر اندازه ذرات پر کننده نباید بیش از ۲۰ درصد ضخامت کل دیواره لوله را تشکیل دهد.

برای اطلاعات بیشتر به بخش پنجم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “آزمون های کیفی پلیمرها(بخش چهارم)

دیدگاهتان را بنویسید