اتصالات, اخبار, لوله

لوله پی وی سی

لوله

پلی وینیل کلراید

پلی وینیل کلراید عبارت PVC و وینیل به طور معمول نه فقط با منبع پلیمر بلکه جهت تمامی ماده هایی که پلی وینیل کلراید یک سازنده آن است به کار برده می‌شود. پلی وینیل کلراید پلاستیکی در موارد متعددی استفاده می شود. در وضعیت موجود یکی از با ارزش ترین دستاوردهای صنعت پتروشیمی است. به صورت عمومی بیش از ۵۰% از PVC تولید انسان در ساختمان سازی به کار برده می‌شود. به این دلیل که PVC کم هزینه بوده و به راحتی هم نصب می‌شود.

لوله

تاریخچه

در سالهای پیش PVC جانشین مواد ساختمانسازی سنتی مثل چوب، سیمان و سفال در اغلب نواحی شده است با وجود پیدایش یک ماده ایده ال در ساختمان سازی همچنان نگرانی درباره با مخارج PVC جهت محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد. موارد استفاده بسیاری برای PVC حاوی وینیل سایدینگ، علامت مغناطیسی کارتها، برش عمودی پنجره ها، صفحه های گرامافون که منشاء نام گذاری برای صفحه های وینیل، لوله، لوله کشی، کانال و وسایل نصب کردنی، کیف‌ های ارزان قیمت، پنجره‌های تاریک و در حالت نرم آن برای لباس، اثاثه یا وسایل داخلی مثل پرده، کفسازی و ساختن سقف، پوسته کابلهای الکتریکی، توپهای بازی کم وزن وجود دارد.
همچنین ماده ای است که بیشتر جهت لوله کشی آب و فاضلاب به دلیل کم هزینه بودن، طبیعی و انعطاف‌پذیر بودن به کار گرفته می‌شود.

PVC پلاستیکی سفت است که از طریق افزودن روان کننده‌ها نرم و انعطافپذیر می‌شود افزونترین مورد استعمال آن فتالیت است. قبل از سده بیستم شیمیدان روسی ایوان استرا میسلنسکی و فریتز کلیت از شرکت گریشم الکترون شیمی آلمان هردو سعی کردند تا PVC را در دستاوردهای تجاری استفاده می شود ولی معضلات در روند، سفتی و گاهی شکنندگی پلیمر تلاش‌ های آن ها را بی نتیجه می‌گذاشت. در سال۱۹۲۶ والدو سیمون از بی اف گودریچ شیوه ی جهت نرم کردن PVC از طریق مخلوط کردن آن با افزودنی‌های متعدد توسعه داد. نتیجه موادی انعطاف‌پذیر بود که به آسانی در روند شرکت می‌کرد و به زودی در استفاده‌های تجاری شایع شد.
مونومر وینیل کلرید در اواخر۱۹۶۰ دکتر جان گریچ و دکتر موریس جانسون نخستین افرادی بودند که به صراحت سرطان زایی مونومر وینیل کلراید جهت انسان را شناختند وقتی که برروی کارگران دایره پلیمریزاسیون وینیل کلراید در بی اف گود ریچ تست کردند. اعتقاد بر این است که اغلب دستاوردهای وینیلی زمانی که به صورت صحیح استفاده شوند عموماً بی زیانند هر چند شماری از افزودنی ها و نرم کننده‌ها از دستاورد وینیلی قادرند نشت کنند ولو با وجود این که PVC اسباب بازی‌ های نرم به منظور نوزادها برای سال ها تولید شده است این دلواپسی وجود دارد که این افزودنی ها از اسباب بازی‌ های نرم به دهان کودک هایی که آن را به دهان می‌برند نشت کند.

زیان آور بودن PVC

دستاوردهای PVC  زمانی که می‌سوزند یا دفن می‌شوند قادرند مضرانه نفوذ کنند. در ژانویه۲۰۰۳ اتحادیه اروپا یک منع مصرفی جهت ۶مدل فتالیت نرم کننده در اسباب بازی‌ ها قرار داد. در سال۲۰۰۶ کمیسیون امنیتی دستاورد مصرفی آمریکا عریضه جهت منع مصرف مشابه در ایالات متحده را تکذیب کرد. با وجود این در آمریکا اغلب شرکت ها به شکل اختیاری اسباب بازی‌های PVC را برای نوزادان متوقف کرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید