اتصالات, اخبار, پمپ

بالانس پروانه پمپ

پروانه پمپ

پروانه پمپ

کم شدن مقدار ارتعاشات در یک پمپ سانتریفیوژ موجب بالا رفتن طول عمر و عملکرد مطمئن پمپ میشود. یکی از اصلی ترین عامل های به وجود آوردن ارتعاش ها در پمپها، بالانس نبودن پروانه پمپ است. چنانچه وزن یک پروانه به طور تماما یکنواخت در پیرامون محور دوران پخش نشده باشد، درزمان چرخش پروانه، نیروی گریز از مرکزی مناسب با توان دوم سرعت دورانی پمپ در طرفی که پروانه سنگینتر است ایجاد می شود که نتیجه ی این نیروی گریز از مرکز به وجود آمدن ارتعاش برروی پمپ خواهد بود.

پروانه پمپ

عامل های ایجاد نابالانسی

اصلی ترین علت های به وجود آمدن نابالانسی در پروانه پمپها عبارتند از:

  • عیوب به وجود آمده به واسطه ریخته گری نامتناسب
  • خوردگی پروانه یا رسوب گرفتگی
  • ایراد در بیرینگها

در طی روند تولید پروانه پمپ، پس از ریخته گری و ماشین کاری آن، تصحیح نامیزانی جرمی به کمک دستگاه بالانس انجام می شود.

انواع بالانس

به شکل کلی دو مدل بالانس جهت پروانه پمپ انجام می شود که به اسم های بالانس استاتیکی و بالانس دینامیکی معرفی می شود. درباره ی بعضی پروانه ها، بالانس به شکل استاتیکی و بدون به چرخش درآوردن پروانه انجام می گردد. در این وضعیت چنانچه پروانه پمپ برروی شافتی که اصطکاک آن در یاتاقانها حداقل است کارگزاری گردد، به شکلی نوسان خواهد کرد که نقطه سنگینتر در پایین جای گیرد. در این وضعیت می شود از محل پایین پروانه میزانی از سطح را با سنگ زدن یا سوهان کردن برداشت و مجددا پروانه را مقداری از وضعیت تعادل منحرف کرد تا نقطه سنگین نوینی پیدا کند و عملیات اصلاح را تکرار کند.

با این  حال در اغلب مواقع عملیات بالانس کردن به شکل دینامیکی و با چرخاندن پروانه در سرعتی میان ۳۰% تا ۴۰% دور نامی انجام می گردد. دستگاه بالانس تجهیز شده به پراب اندازه گیری ارتعاشات است که به کمک آن می شود میزان نابالانسی موجود در پروانه و زاویه آن را مشخص کرد. باربرداری جهت بالانس کردن پروانه به طور معمول از روی دیواره پشتی انجام می گردد. دستگاه های بالانس نوین، دقت خیلی زیادی دارند و می شود پروانه های گوناگون را تا سطح متناسبی بالانس نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید