اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, صنعت پلیمر, لوله

با پروفیل ها آشنا شوید (انواع و موارد مصرف)

پروفیل

پروفیل چیست؟

پروفیل از نظر لغوی به معنای ثابت بودن مقطع در طولی معین می باشد.

انواع پروفیل

  1. پروفیل باز
  2. پروفیل بستهپروفیل

موارد مصرف پروفیل

بخش زیادی از پروفیل ها برای ساختن در و پنجره های آهنی به کار برده می شوند. این پروفیل ها به صورت گروهی از شماره ۱ تا ۷ (از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی شده اند در ساخت پنجره ها و چهارچوب آنها مورد استفاده قرار می گیرند.

پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع کم نیز برای نرده های فلزی در و پنجره منازل، کناره راه پله ها و نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمینهای محصور شده و نرده پیاده روها و خیابانها مورد استفاده قرار می گیرد.

پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع بزرگتر را اصطلاحاً به آنها ستونی می گویند. این نوع از پروفیل ها در صنعت و ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. پروفیل های ستونی در مقاطع مربع ۶۰*۶۰ میلی متر الی ۲۷۰*۲۷۰ میلی متر و در مقطع مستطیل ۴۰*۱۰۰ میلی متر الی ۱۳۵*۳۰۰ میلی متر تولید می شوند و ضخامت آنها نیز  ۵/۲ الی ۸ میلی متر می باشد.این پروفیل ها می توانند در ساخت ستون و اسکلت فلزی ساختمانها به کار گرفته شوند. همچنین اگر این پروفیل ها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها می توانند مورد توجه قرار گیرند.

پروفیل های قوطی مربع و مربع مستطیل در صنایع خودروسازی هم مورد استفاده قرار میگیرد.

پروفیل های قوطی مربع در تهیه پایه میز و صندلی هم استفاده می شوند.

پروفیل هایی که به صورت Z تولید می شوند اغلب جهت پوشش سقف سوله ها مورد توجه قرار میگیرند.

موارد مصرف پروفیل نبشی و ناودانی

 پروفیل های نبشی و ناودانی به روش نورد سرد ساخته می شوند. پروفیل نبشی از ۲۰ الی ۵۰ میلی متر و پروفیل های ناودانی ۱۰، ۱۲، ۱۸ در این دسته از محصولات قرار می گیرند. همچنین پروفیل های نبشی در تولید چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی موجود در ماشین آلات به کار برده می شود. ناودانی های کوچک هم در مواردی  مانند در کرکره ای مغازه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “با پروفیل ها آشنا شوید (انواع و موارد مصرف)

دیدگاهتان را بنویسید