اتصالات, اخبار, لوله

سیستمهای آبیاری تحت فشار(بخش سوم)

آبیاری

شرایط خاک:

برخی خاکها دارای سرعت نفوذ نهایی کافی برای دریافت دبی تخلیه قطره چکانها نبوده و تولید روان آب یا شرایط ماندابی می نمایند. با دبی تخلیه ۱ گالن برساعت، خاک بایستی دارای سرعت نفوذ نهایی ۵/۰ اینچ بر ساعت باشد تا قطر دایره تر شده در اطراف قطره چکان از ۲ فوت بیشتر نشود. معمولاً خاکهای شنی، به خصوص با لایه بندی افقی اندک، برای آبیاری قطره ای بسیار مناسب می باشند. اینگونه لایه بندی برای آبیاری قطره ای مفید است زیرا حرکت جانبی آب را بیشتر کرده و حجم بیشتری از خاک را مرطوب میکند. تجربه نشان می دهد که خاکهای دارای بافت متوسط مناسب آبیاری قطره ای بوده، ولی بعضی خاکهای بافت ریز روان آب تولید کرده اند.

خاک

جمع شدن نمک:

نمک ها در سطح خاک جمع می شود و خطر بالقوه ای برای گیاه ایجاد می سازد زیرا بارانهای سبک املاح را به ناحیه ریشه گیاه منتقل می کند. لذا، زمانی که پس از دوره جمع شدن نمک باران می آید، آبیاری بایستی طبق برنامه ادامه یابد تا به اندازه ۵ سانتی متر باران وارد خاک شود و نمکها را از قسمت ریشه گیاه خارج سازد.
در خلال آبیاری قطره ای، نمک ها در زیر سطح خاک و پیرامون حجم خیس شده خاک با قطره چکان نیز تجمع می یابد. خشک شدن خاک بین آبیاریها باعث حرکت معکوس آب خاک و انتقال نمک از حوالی ناحیه خیس شده به طرف قطره چکان می گردد حرکت آب باید همواره دور از قطره چکان باشد تا از آسیب های ناشی از نمک پیشگیری شود.

دشواری ها:

اگر حوادث کنترل نشده ای باعث قطع آبیاری شود، به گیاه سریعاً آسیب وارد می کند. زیرا قدرت ریشه ها برای گرفتن آب و مواد غذائی به حجم تقریبا کوچک خاک خیس شده محدود می شود. جوندگان لوله های فرعی پلی اتیلن را می جوند برای از بین بردن این معضل و کنترل جوندگان، باید از لوله های فرعی از جنس پی وی سی استفاده کرد.
با شکستن خط لوله انتقال آب اصلی یا درست کار نکردن سیستم تصفیه، مقداری مواد زاید وارد آب می شود. با پیدایش این نوع حوادث، تعداد زیادی از قطره چکانها دستخوش انسداد می شوند که باید تعمیر یا عوض شوند.

شناسایی سیستم آبیاری قطره ای

در این شیوه آبیاری، آب با فشار کم (حدود یک اتمسفر ) پس از گذشتن از دستگاه کنترل مرکزی ( در صورت احتیاج توام با کود محلول ) از طریق لوله هائی که در سطح زمین پخش شده، بعد از عبور از قطره چکانهایی که در محل های مناسب در همجواری گیاه قرار داده شده اند، به شکل قطره قطره و بطور امتداد به اندازه احتیاج گیاه به خاک داده میشود.

۱ ـ ۱واحد کنترل مرکزی

شامل دستگاههائی است که آب پمپاژ شده را بعد از تصفیه و افزایش کود ( در صورت لزوم ) و با کنترل دقیق میزان دبی جریان و تنظیم فشار وارد لوله اصلی شبکه آبیاری قطره ای می نماید.

۱ ـ پمپ
۲ ـ پایه شیر تنظیم فشار
۳ ـ شیرتخلیه هوا
۴ ـ شیر کنترل
۵ ـ تانک کود یا دستگاه تزریق کود
۶ ـ شیر لوله اصلی
۷ ـ فشار سنج
۸ ـ صافی
۹ ـ دبی سنج
۱۰ ـ لوله اصلی
۱۱ ـ شیرهای قطعات ( اتوماتیک یا دستی )
۱۲ ـ لوله نیمه اصلی
۱۳ ـ لوله های لترال
۱۴ ـ بست ابتدائی
۱۵ ـ شیرهای شستشو دهنده
۱۶ ـ واحد کنترل

وسائل استفاده شده در دستگاه  کنترل مرکزی به شرح زیر است :

الف ـ انواع صافی های آب: صافی توری ، صافی سیکلونی، صلفی شن
ب ـ انواع وسایل اندازه گیری  میزان جریان: شیرهای خودکار کنترل حجمی، کنتور آب، شیرهای خودکار کنترل زمانی، شیرهای یکطرفه و در سیستم های مدرن آبیاری وسائل به شکل کامپیوتری جهت کنترل و قطع و وصل شیرهای آب قطعات آبیاری بصورت اتوماتیک و با برنامه ریزی کامپیوتری.
ج ـ دستگاه تنظیم کننده فشار
د ـ شیر تخلیه هوا
ه ـ دستگاه تزریق کننده : تانک کود ، جهت مصرف کود

۱ ـ ۲ لوله های اصلی و لوله های نیمه اصلی
این لوله ها به طور معمول از جنس پلی اتیلن یا  P.V.C یا آزبست می باشند، لوله اصلی آب را از دستگاه کنترل مرکزی به لوله های نیمه اصلی می رساند. ( این لوله ها در عمق مناسب در خاک قرار داده می شوند ).

۱ ـ ۳ لوله های رابط
جنس این لوله ها به طور معمول از پلی اتیلن و در بعضی موارد P.V.C میباشد که در عمق مناسبی از خاک قرار گرفته و آب را از لوله های نیمه اصلی ( یا اصلی ) گرفته و در لوله های فرعی که در سطح خاک و در امتداد ردیفهای کشت قرار دارند پخش میکند. 

۱ ـ ۴ لوله های فرعی یا لترالها
این لوله ها از جنس پلی اتیلن نرم بوده که قطره چکانها در محلهای مناسبی روی آن نصب میشود.

۱ ـ ۵ قطره چکانها 
روی لوله های فرعی نصب شده اند. نقش مهمی در قطره چکانها شکستن فشار آب داخل لوله فرعی و ریزش آن بصورت قطره قطره روی خاک می باشد.

۱ ـ ۶ لوله های فرعی قطره چکا نی
در برخی مواقع نقش لوله های فرعی و قطره چکانها در هم ادغام شده و در حقیقت لوله های فرعی با سوراخهائیکه در آن تعبیه می شود و یا از ماده متخلخلی که ساخته می شود نقش قطره چکانها را نیز ایفاء میکند.

۱ ـ ۷ بست ابتدائی و انتهائی
بست ابتدائی گونه ای اتصال پلی اتیلنی می باشد که لوله فرعی را به لوله رابط وصل می کند و بست انتهائی انتهای لوله را می بندد.

۱ ـ ۸  اتصالات
لوله های پلی ا تیلن از طریق جوش و یا اتصالات ویژه بهم وصل می شوند.

۱ ـ۹  فشار شکن
وسیله ای است که در صورت احتیاج برای کم شدن فشار آب در میسر جریان قرار داده میشود. فشار شکن دارای مکانیسم ویژه ای است که افزایش فشار آب بیشتر از حد مجاز در ورودی خود را کاهش میدهد، بطوریکه پس از فشار شکن فشار آب همواره ثابت می ماند.

برای اطلاعات بیشتر به بخش چهارم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “سیستمهای آبیاری تحت فشار(بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید