اتصالات, اخبار, دسته‌بندی نشده

پلی اتیلن کلرو سولفونه و کاربرد آن

پلی اتیلن کلروسولفونه

پلی اتیلن کلروسولفونه

تحقیقات بر روی لاستیک پلی ­اتیلن کلروسولفونه (هایپالون) حدودا در سال ۱۹۴۰ میلادی به وسیله شرکت دوپونت انجام شد. این لاستیک به علت داشتن خواص حرارتی تقریبا عالی، خواص مکانیکی خوب، مقاومت در برابر اکسیداسیون، داشتن دوام و پایداری شیمیایی تحت شرایط اسیدی و بازی عالی، به خوبی شناخته شده است.

در ابتدا هدف از تولید این لاستیک، ساخت و تولید پلی­ اتیلن کلردار شده بود که پخت این لاستیک با استفاده از روشهای پراکسیدی که در آن سالها مورد استفاده قرار می گرفت، کار سختی بود. در ادامه دگرگونی در فرآیند تولید این لاستیک انجام شد تا به طور همزمان بتوان پلی اتیلن را کلردار و کلروسولفوندار کرد که توانایی تولید این لاستیک با استفاده از عوامل پخت گوگردی را فراهم می کرد. امروزه از روش های SOLUTION ، GAS-SOLID و محلول سوسپانسیون آبی استفاده می شود ولی از طریق gas-solid در تولید صنعتی استفاده نشده است. ساختار اشباع شده پلی اتیلن کلروسولفونه سبب تولید محصولاتی با استقامت بالا نسبت به حرارت، اوزون، اکسیژن، آب و هوا (عوامل محیطی)، مواد شیمیایی و روغن شد. علاوه بر  این لاستیک برای استفاده در محصولات لاستیکی که به رنگ روشن احتیاج دارند قابل قبول است.

پلی اتیلن کلروسولفونه به دلیل وجود درجه حرارت عملیاتی بالا ( تا دمای ۱۵۰) و دوام خوبی که نسبت به روغن دارد، بی همتا است. مثل مابقی لاستیکهای کلردار شده، دوام پلی ­اتیلن کلروسولفونه در مقابل روغن ها با فزونی مقدار کلر در لاستیک، بهبود یافته اما خواصش در درجه حرارت پایین، افت می کند. خواص الکتریکی پلی اتیلن کلروسولفونه برای عایق کاری در ولتاژ پایین و محافظ برای سیم و کابل استفاده می شود. اشتعال پذیری خیلی پایین پلی اتیلن کلروسولفونه باعث شده که به عنوان یک پلیمر عالی برای کابل معدن مورد استفاده قرار گیرد. استحکام خوب و بادوام این لاستیک در هر دو حالت حالت خام و پخت نشده، امکان استفاده از آن را در آسترکردن حوضچه ها و مخازن و سقف ها می دهد.

پلی اتیلن کلروسولفونه دارای استقامت عالی در مقابل مواد شیمیایی، شرایط محیطی، اکسیژن و اوزون است. علاوه بر این، رنگ پذیری و عدم تغییر رنگ این لاستیک بی اندازه مناسب است. همچنین ترکیبات مختلفی از پلی اتیلن کلروسولفونه باعث تولید آمیزه هایی با استقامت سایشی بالا، خواص مکانیکی بالا و عایق الکتریکی مناسب می شود.

بعلاوه انواع از هایپالون که دارای ویسکوزیته بالا هستند انواع پرکننده ها و نرم کننده ها را بهتر می پذیرند و فرآیندپذیری آسان تر می شود. ویسکوزیته بالا سبب بوجود آمدن خواص خوب این لاستیک به شکل خام است.

پلی اتیلن کلروسولفونه

کاربردهای لاستیک پلی اتیلن کلروسولفونه

از این نوع لاستیک در عرصه های زیادی استفاده می شود. استفاده اصلی آن در قایق های بادی و بالشتک هوای در هاورکرافت است. از جمله موارد استفاده این لاستیک در انواع شیلنگ های انتقال دهنده مواد شیمیایی، انواع روغن ها، پوشش سقف ساختمان ها، بدنه استخرها، درون لوله های انتقال مواد شیمیایی، انواع واشر، لباس های مقاوم به مواد شیمیایی، لباس های مقاوم در برابر نفوذ گازهای خطرناک و غیره است.

در ادامه به بررسی چند نمونه از این محصولات می پردازیم. 

لاستیک هایپالون در دو مورد مختلف شیلنگ کاربرد دارند:

۱) شیلنگ های انتقال قدرت

۲) روکش شیلنگ سوخت

شیلنگ انتقال قدرت دارای پخت پر اکسیدی است و از مانایی فشاری، استقامت در برابر پیرشدگی حرارتی، استقامت خمشی و استقامت به روغن مناسب برخوردار است. پوشش های محافظ شیلنگ سوخت از تترون A/HVA 2 تشکیل شده و برای چسبندگی بین لایه ها و محصولات استفاده می شود.

پوشش غلتک های صنعتی

فرمول این نوع آمیزه برای کاربرد عمومی و پوشش ضد حرارت در غلتکهای صنعتی می باشد. همچنین اگر در محلی به کار برده شود که انتظار برخورد با آب یا اسید باشد میتوان در فرمول آن از مونواکسید سرب استفاده کرد.

روکش کابل

گاهی موارد در فرمولاسیون از سیلیکات به علت رسیدن به مدول بالا و افزایش طول پایین مصرف می کنند. رنگ این محصول طبق سفارش مشتری است.

پوشش سقف

به دلیل پایداری و مقاومت مناسب در حالت خام این لاستیک، هایپالون پخت نشده یکی از انتخاب های مناسب برای پوشش سقف کرده است. بعلاوه با استفاده از دوده مقاومت این ماده در برابر اشعۀ ماوراء بنفش بطور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید