اخبار, صنعت پلیمر

پلیمرها در تجهیزات پزشکی(بخش دوم)

پلیمر

بررسی پلیمرهای پر مصرف در ساخت تجهیزات پزشکی

پلیمر ها مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت داربست در کاربرد های مختلف مهندسی بافت شامل بافت های استخوانی و سایر بافت های معدنی بدن است .

پلیمر

 

پلی سولفون ها

پلی سولفون ها مواد شفاف و روشن هستند، با مقاومت حرارتی بالا، مقاومت خوب در برابر تنش های محیطی، غیر قابل هیدرولیز شدن هستند. یکی از معایب مهم آنها در مقایسه با سایر پلیمر های مهندسی قیمت آنها هستند. از پلی سولفون ها برای ساخت غشاء دیالیز، غشاء صافی، وسایل جراحی و… استفاده می شوند.

پلی استال

پلیمری سخت و با استحکام است که در ساخت شیر و برخی اجزاء تشکیل دهنده پمپ های آسمی استفاده می شود. پلی استال  دارای مقاومت سایش بسیار زیادی است و از استحکام خوبی هم برخوردار است ، تحمل حرارتی بالا ، ضریب   اصطکاک پائین، خواص الکتریکی خوب، جذب آب کم، مقاومت به خستگی و خزش ، مقاوم در برابر حلال و فرآیندپذیری،   دارای خاصیت الاستیسیته، مقاوم در برابر شوک حتی در دمای پایین می باشد. مقاوم در برابر حلال ها ازجمله حلال های   هالوژن دار که بطور معمول برپلاستیک های دیگر اثر می گذارند.

آکریلیک ها

این مواد به علت قیمت ارزان، سطح سخت برای ساخت لوله های رابط، پلیمر های دندانی، پیوند های درون چشمی و… به کار برده می شود.

پلیمر های سلولزی

وضوح و روشنی، جلای سطح مناسب باعث شده در ساخت غشاهای دیالیز، صافی های هموپرفیوژن، مجاری درون رگی کاربرد داشته باشد.

پلی آمید ها

پلی آمید ها و کوپلیمر های آنها موادی بلوری با استحکام بالا، دارای درجه الاستیسیته بالا، جاذب قوی رطوبت، مقاوم در برابر پیچ و تاب، حساس در برابر فشار و مقاوم در برابر گشتاور هستند و در ساخت کتترها، بخیه ها و…استفاده می شوند.

پلی متیل متا کریلات

شفافیت بالا، زیست سازگاری مناسب، سختی سطح عالی، خواص مکانیکی مناسب سبب شده این ماده در ساخت لنز های تماسی، خمیر ساخت مفاصل، قرنیه مصنوعی، دندان مصنوعی، و…استفاده شوند.

پلی تترافلورواتیلن

این پلیمر مقاومت عالی در برابر حرارت بالا و فرسایش داشته، همچنین ضریب اصطکاک پایینی دارد و از خواص الکتریکی و مقاومت سایش بالا برخوردار است و در ساخت پوشش های سطحی، پوشش پیچ و پلاک ها ارتوپدی، پیوند رگ و …کاربرد دارد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “پلیمرها در تجهیزات پزشکی(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید