اخبار, لوله

لوله پلی اتیلن و صرفه جویی در مصرف آب

لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن

همانطور که می دانید لوله های پلی اتیلن از انواع لوله های بسیار مهم و پرکاربرد در صنایع مختلف هستند. از زمانی که لوله های قدیمی کمتر مورد استفاده قرار گرفته اند، مدت زیادی گذشته است. حدود ۵۰ سال است که لوله پلی اتیلن جایگزین لوله های بتنی، فلزی و سیمانی شده است. ویژگی ها و مزایای لوله های پلی اتیلن به مراتب بیشتر از سایر انواع لوله های قدیمی می باشد.یکی از رایج ترین کاربردهای لوله های پلی اتیلن، استفاده از آن ها در شبکه های آبرسانی می باشد. استفاده از لوله پلی اتیلن به طرز شگفت آوری موجب صرفه جویی در مصرف آب نیز خواهد شد. در این مطلب سعی داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

صرفه جویی در مصرف آّب

اهمیت صرفه جویی در مصرف آب

بیشتر مساحت کشور ایران را آب و هوای گرم و خشک تشکیل داده است. در بسیاری از مناطق ایران، کشاورزی رونق فرآوان دارد و مهم ترین فعالیت های اقتصادی مردم این نواحی به شمار می رود. طبیعی است که مصرف آب برای کشاورزان، امری ضروری و حیاتی می باشد. در سال های اخیر، اقدامات نوینی برای آبرسانی بهتر به زمین های کشاورزی و در عین حال بهینه سازی مصرف آب انجام شده است. نه تنها بخش کشاورزی، بلکه سایر بخش های صنعتی و مسکونی نیز به لوله پلی اتیلن برای جلوگیری از هدر رفت آب نیاز خواهند داشت.

صرفه جویی در مصرف آّب

لوله پلی اتیلن چگونه موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود؟

بحث نصب لوله پلی اتیلن با هدف صرفه جویی در مصرف آب در دو بخش مجزا مطرح می شود؛ اول: کاربرد لوله پلی اتیلن در مجتمع های مسکونی و صنعتی و دوم: کاربرد لوله های پلی اتیلن در بخش کشاورزی.

هنگامی که لوله پلی اتیلن در مجتمع های مسکونی و یا سایر ساختمان ها برای انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند، به دلیل اینکه این لوله ها هرگز نشتی پیدا نمی کنند، از هدر رفت آب جلوگیری می شود.

در بخش کشاورزی به جای اینکه حجم زیادی از آب به سمت زمین های کشاورزی هدایت شود، از لوله های پلی اتیلن زهکشی و لوله های مخصوص آبیاری قطره ای استفاده می گردد. لوله های پلی اتیلن که در برابر عوامل بیرونی مقاوم می باشد و ترک نمی خورد؛ این لوله ها دارای دریچه هایی برای کنترل ورود و خروج آب هستند.

روش های مدرن آبیاری کشاورزی مبتنی بر استفاده از لوله های پلی اتیلن، موجب جلوگیری از رشد علف های هرز در اطراف لوله، بهینه سازی مصرف آب و کنترل سطح زمین زیر کشت می شود.

لوله های پلی اتیلن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید