اتصالات, اخبار, لوله

اثرسازگارکننده های پلی اتیلنی(بخش اول)

لوله

سازگار کننده های پلی اتیلنی

سازگار کننده های پلی اتیلنی به عنوان چسب های میان لایه ای، نقش بسیار زیادی در خاصیت پوشش های پلی اتیلنی ۳ لایه و پیشگیری از پدیده جدایش پوشش از لوله اعمال می کنند.

سالانه میلیاردها دلار خرج نگهداری، بازسازی و عوض کردن خطوط لوله منتقل کردن نفت و گاز در دنیا می شود. لوله های فولادی که وظیفه منتقل کردن نفت، گاز و آب را بر عهده دارند، به علت قرارگیری در مقابل اشعه ی UV خورشید، صدمه های مکانیکی، سایش، آلودگی هوا و تغییرهای دما و فشار در حین کاربری، دستخوش معضلاتی همانند خوردگی می شوند که درآخر لزوم پوشش دهی این خطوط را نیاز نموده است. نسل های گوناگون پوشش های خطوط لوله فولادی در دنیا تشکیل شده از پوشش کلتار، پوشش قیر و آسفالت، اپوکسی و اپوکسی مایع، پوشش های پلی یورتانی و پوشش های پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی ۳لایه میباشند که پوشش های پلی اتیلنی ۳ لایه از نظر خاصیت فیزیکی و مکانیکی و قیمتی زیادترین بازده را در بین پوشش های گفته شده دیگر دارا هستند.

لوله

ساختار

این پوشش ها معمولا از ۳لایه اپوکسی، چسب میان لایه ای و پلی اتیلن بیرونی تشکیل شده اند. هر لایه خصوصیت منحصر بفردی دارد که در تلفیق با هم، بهبود عملکرد پوشش را منجر می شوند. لایه نخست که پرایمر اپوکسی است به علت به وجود آوردن پیوندهای عرضی، حاوی چسبندگی خیلی مناسبی به لوله فولادی است و استقامت عالی درمقابل خوردگی و نفوذ اکسیژن دارد. این لایه به تنهایی خصوصیت های استقامت درمقابل خوردگی لوله را تامین می کند اما به علت پیشگیری از صدمه های فیزیکی و مکانیکی متاثر از حمل و نقل و نصب لوله و قرارگیری درمقابل صدمه های جوی، از لایه روکش پلی اتیلن که به رنک مشکی است به عنوان محافظ لایه اپوکسی و لوله در لایه سوم ( بیرونی ) بهره برده می شود. این لایه هم به علت خاصیت فیزیکی و مکانیکی عالی و استقامت درمقابل تنش های خارجی نقش خیلی زیادی در مرغوبیت پوشش دارد. لایه میانی که یک کوپلیمر چسب می باشد نقش چسباندن لایه پلی اتیلن بیرونی به اپوکسی را به عهده دارد.

معضلات

یکی از اصلی ترین مشکلات موجود در پوششهای پلی اتیلنی ۳لایه، پدیده ای تحت عنوان جورابی شدن یا جدایش پوشش ۳لایه از لوله فولادی است. در این پدیده به علت جدا شدن پوشش ۳لایه از لوله فولادی، بخش هایی از پوشش لوله به شکل چروک شده و بخش های دیگری از لوله، بدون پوشش میشود که به آسانی تحت خوردگی و صدمه قرار می گیرند. همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می شود لوله حاوی پوشش که در زیر خاک دفن شده است، براثر عامل های متعددی، به صورت چروک شده(سمت راست) و لذا بخشی از لوله بدون پوشش بوده (سمت چپ) و بعد از قرارگیری درمقابل صدمه های محیطی دستخوش شکستگی شده است.

لوله

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید