اتصالات, اخبار, لوله

اثرسازگارکننده های پلی اتیلنی(بخش دوم)

پلی اتیلن

درباره ی این پدیده تئوری های بسیاری وجود دارد که جورابی شدن پوششها را به عامل های خیلی زیادی نسبت می دهد که اصلی ترین آن ها عبارتند از:

پلی اتیلن

۱- تنش های خاکی:

تنش هایی که از سمت خاک به لوله های مدفون در خاک وارد شده و به تدریج موجب تسریع این پدیده می شود.

۲- تنش های مکانیکی:

این تنش ها متاثر از ضربه های مکانیکی در حین حمل و نقل و عبور و مرور از روی لوله می باشد.

۳- تنش های باقیمانده متاثر از مرحله اعمال پوشش:

به علت عدم رعایت پارامترهای فرآیندی در حین اعمال پوشش، همین طور شرایط پخت اپوکسی به عنوان نمونه دما و زمان پخت و میزان شبکه شدن و یا به علت جریان پذیری نامناسب (MFI) چسب و پوشش ۳لایه، تنش هایی از مرحله اعمال برروی لوله باقی می ماند که به تدریج موجب کاهش چسبندگی مناسبی میان این ۳ لایه و لوله می شود.

۴- تنش های شعاعی:

این تنش ها متاثر از انبساط و انقباض­ های حاصل از تغیرهایی دما و فشار خط لوله و هم تنش ­های داخلی پوشش برجا مانده از مرحله اعمال هستند، که بیشتر در مسیر شعاع لوله است. این تنش ­ها که در لوله به وجود می آیند، در نخستین مرحله به اپوکسی انتقال داده می شود، در صورتی که چسبندگی خوبی میان پوشش اپوکسی و لایه HDPE بیرونی به عنوان لایه مقاوم مکانیکی باشد، این تنش از اپوکسی به صورت مناسب به چسب و بعد به لایه پلی اتیلن انتقال داده می شود اما در صورتی که به علت عدم خاصیت میان سطحی مناسب در میان پوشش اپوکسی و لایه HDPE بیرونی ، تنش ذکر شده که در سطح مشترک لوله و لایه اپوکسی ایجاد شده نتواند به لایه بیرونی منتقل شود، به تدریج چسبندگی خیلی زیادی اپوکسی و لوله از میان رفته و جدایش پوشش ۳لایه از لوله اتفاق بافتد. از اینرو است که نقش چسبهای میان لایه ای در چسبندگی مناسب میان لایه ­های پوشش به همان مقدار چسبندگی پوشش اپوکسی با لوله فولادی اهمیت داشته و استقامت چسبندگی (Peel Strength) لایه چسب در اولویت می باشد.

چسبهای میان لایه ای تلفیقات پلیمری هستند که از چندین جزء متعدد در فرمولاسیون آن ها استفاده می شود. مهم ترین جزء در فرمولاسیون آن ها، سازگار کننده های پلی اتیلنی هستند. به این منظور وارسی تاثیر سازگار کننده پلی اتیلن به عنوان مهمترین تلفیقات در فرمولاسیون ساخت چسبهای میان لایه ای مورد توجه قرار گرفته است.

همانگونه که اطلاع دارید سازگار کننده های پلی اتیلنی تلفیقاتی هستند که در آن ها پی فرآیندهای ویژه‌ای، گروه های عاملی قطبی مالیک انیدرید برروی زنجیره پلی اتیلن گرافت میشود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “اثرسازگارکننده های پلی اتیلنی(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید