اتصالات, اخبار, لوله

تحلیل پلی اتیلن(بخش دوم)

پلی اتیلن

چگالی

همان گونه که پیش از این گفته شد چگالی اقسام پلی اتیلن ها بین ۹۱۰/۰ تا ۹۶۵/۰ دارد و دلیل این که آن را تا ۳رقم اعشار ذکر می کنند این است که ۰۰۳/۰ دگرگونی در غلظت موجب تغییر قابل ملاحظه ای در خصوصیت ها می شود. به طور کلی با بالا رفتن چگالی، خطی بودن، سختی، استقامت کششی، استحکام پارگی، دمای نرم شدن، شکنندگی، عمر خمشی، تمایل به ترک خوردن بالا می برد.

لوله پلی اتیلن

نمایه مذاب

کاربردی ترین نشانه ی مرتبط کننده ی خصوصیت های پلی اتیلن به متوسط وزن مولکولی است. نمایه ی مذاب وزن (گرم) پلی اتیلنی است که در طول ده دقیقه از بین ۱روزنه ی پایدار در دمای ۱۹۰درجه سانتیگراد خارج می شود، و این در حالی است که وزنه ی استانداردی برروی پیستون محفظه ی رانش که شامل ۳گرم پلی اتیلن است، قرار دارد. نمایه ی مذاب تا حدی رابطه ی معکوس با گرانروی گداخته شده دارد. لذا با بالا رفتن وزن مولکولی متوسط، کم می شود. نمایه ی مذاب اغلب، نشان دهنده ی روانی بیشتر در دماهای فرآورش است. این نماد در اصل جهت نشان دادن خصوصیت های سیلانی یا روانی به عنوان معیاری از توانایی های اکسترود شدن است. به شکل کلی با بالا رفتن نمایه ی مذاب ،استقامت کششی ، مقاومت پارگی، دمای نرم شدن و چقرمگی پلی اتیلن کم می شود. 

پراکندگی وزن مولکولی پلی اتیلن

پراکندگی وزن مولکولی (Mw/Mn) هم تاثر بسیاری برروی خصوصیت ها دارد. با بالا رفتن نسبت Mw/Mn استقامت کششی، دمای نرم شدن و چقرمگی کم می شود و شکنندگی و تمایل به ترک خوردن بالا می رود. 

مصارف پلی اتیلن

از فیلمهای پلی اتیلنی جهت بسته بندی مواد غذایی، لباس ها، کیسه های پلاستیکی، فیلمهای محافظ در کاربردهای ساختمانی، عایقهای رطوبت، گلخانه ها، پوشش های صندلی اتومبیل های نو، تارپولینها و… بهره گرفته می شود. از کاربردهای دیگر پلی اتیلن آن می شود  به بهره گیری از آن در عایقهای الکتریکی کابل ها وسیم ها، ظرف های خانگی، قطعات متعدد مصرفی در صنعت خودروسازی، قطعه های تزریقی، اقسام لوله ها، مخزن های نگهداری ماده های شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی و از پودر آن جهت بهبود خاصیت های متعدد رزینهای گرما نرم و گرما سخت و… اشاره کرد. 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تحلیل پلی اتیلن(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید