اتصالات, اخبار, لوله

پلی آمیدها و ویژگی این مواد(بخش سوم)

پلیمر

نایلون ۶٫۶ یا  PA 6,6

این گروه از پلی‌آمیدها از هگزا متیل دی آمین و اسید آدیپیک سنتز میشوند. و به دلیل نقطه ‌ی ذوب زیاد، استقامت گرمایشی در قیاس با نایلون ۶، استقامت سایشی، مقاومت و بادوامی بسیار زیاد که دارند. در تولید اقسام قطعه های اتومبیل، کیسه هوا، پوشاک، الیاف فرش، تولید CD، چرخ دنده ها بلبرینگها، عایق برق وغیره استفاده دارند. جذب بسیار زیاد آب و استقامت شیمیایی کم از عیب های این گرید از پلی آمید به حساب می آید. ساخت دستاوردهای  پلی آمید ۶٫۶ به شکل قالبریزی تزریقی جهت تولید لوله، پروفیلها، شیلنگ، خودکار به کار گرفته می شوند. جهت بالا رفتن سختی، استقامت گرمایشی وخزشی وغیره این پلی آمید می شود از الیاف شیشه بهره برد.

پلیمر

نایلون۶ یا PA 6

این پلی آمید نیمه کریستالی استقامت کششی، انعطاف پذیری، ضد چروک، استقامت سایشی و استقامت شیمیایی درمقابل اسیدها و بازها را دار است. رنگ پذیری فوق العاده از خصوصیتهای برجسته این پلیمر محسوب می شوند. نایلون۶ را می شود با بهره بردن از تثبیت کننده ها در طی پلیمریزاسیون تصحیح کرده و خاصیت شیمیایی و واکنشپذیری آن را بهبود می بخشد. نایلون۶ پایداری هیدرولیکی عالی، هزینه ی ساخت و تولید اندک تر و در آزمایش های گرمایشی کارکرد خیلی بهتری در قیاس با نایلون ۶٫۶  دارد. نایلون ۶ در صنعت هواپیما و خودروسازی، تولید تور، کالاهای استفاده شده وصنعتی،  طناب، لباسهای کشی، تولید رشته ی ابزار آلات موسیقی(تار، سه تارو ویولن)، صنایع الکترونیکی و برق مورد مصرف قرار میگیرند. روند ساخت و تولید نایلون ۶ خیلی مشکل و پیچیده نیست. اما کمپانی ها و صنایع ویژه  آن را تحت استاندارد و لیسانس های ویژه  با کیفیت عالی از دستاوردهای آن دست می یابند.

نایلون۱۱ یا  PA 11

این نایلونها از روغن کرچک سنتز میشوند، و بیوپلاستیک هم نامیده می شوند. اما با این وجود در محیط تحلیل نمیشوند. و زیست تخریب پذیر نیستند.  نایلون ۱۱حاوی استقامت گرمایشی اندکی است. اما با این وجود در مدت زمان بیشتر عملکرد و توانمندی خود را حفظ کرده، و در طیف وسیعی از تغییرهای دما، فشار،تغییرات شیمیایی وغیره استفاده دارد. این پلی آمیدها در قیاس با مابقی نایلونها درمقابل اشعه ی ماورابنفش بادوام هستند. اما درمقابل هالوژنها و اسیدهای قوی استقامت بسیار اندکی دارند. این درجه دانسیته و نقطه ی ذوب اندک تری در قیاس با نایلون۶ دارد. مدل شفاف آن که انعطاف پذیری حدودا عالی دارد جهت تولید اقسام قطعه ها به بازار عرضه می شوند. نایلون ۱۱ در ساخت لوازم ورزشی، دسته ی ابزارآلات، چرخ دنده‌ ها، خطوط سوخت خودرو، قطعه های مکانیکی و پوشش‌ پودری وغیره مصرف می ‌شوند.

بازار جهانی

بیشتر تمرکز تجارت جهانی پلی آمیدها که از ۸۰سال قبل شروع شده، اغلب برروی PA6 و PA6,6 و به علت مصارف بسیار این ۲ پلی آمید در حد ۹۰ درصد از ساخت پلی آمیدها را مختص خود قرار داده. در سال ۲۰۱۴ مقیاس تجارت جهانی این ۲ پلیمر ۲۴٫۴میلیارد دلار بوده، و بیش بینی ها و نظرات حاکی از بیشتر شدن ۳۱٫۲میلیارد دلاری تا سال۲۰۲۲ است. در سال۲۰۱۳ مقدار درخواست جهانی جهت پلی آمیدها تقریبا برابر ۷ میلیون تن بوده که این عدد با رشد تخمینی ۳/۴ درصد در سال۲۰۱۶ به ۳/۷ میلیون تن رسید. که از این مقدار تقاضا جهت PA6 تقریبا ۶۵درصد جهت PA6,6 تقریبا۲۵درصد و جهت مابقی پلی آمیدها ۱۰درصد بوده است. چین بزرگترین سازنده ی پلی آمید ۶ در دنیا است که ۳۲% از گنجایش ساخت جهانی را مختص به خود کرده است. ایالات متحده هم بزرگترین سازنده ی فیبرهای پلی آمید ۶٫۶ است که ۴۱% از گنجایش کل جهان را شامل می شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “پلی آمیدها و ویژگی این مواد(بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید