اخبار, صنعت پلیمر

با پلی اتیلن PE آشنا شوید

انواع پلی اتیلن ها

پلیمرهای با وزن مولکولی پائین را به عنوان روان‌کننده(Lubricant) مورد ستفاده قرار میگیرند و پلیمرها با وزن مولکولی متوسط واکس‌هایی امتزاج پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌باشند و در آخر نیز پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک به صورت بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. رساکالا در ادامه این مطلب به توضیح انواع پلی اتیلن ها در وزن های مولکولی متفاوت برای شما همراهان عزیز خواهد پرداخت.

پلی اتیلن شاخه ای

پلی اتیلن دارای ساختار بسیار ساده‌ و ساده‌تر از تمام پلیمرهای تجاری است. یک مولکول پلی اتیلن دارای زنجیر بلندی از اتم‌های کربن میباشد که به هر اتم کربن آن دو اتم هیدروژن وصل شده است. در بعضی موارد نیز به جای اتم‌ های هیدروژن در مولکول پلی اتیلن، یک زنجیر بلند از اتیلن به اتم‌های کربن وصل شده است که به آنها پلی اتیلن شاخه‌ای یا پلی اتیلن سبک (LDPE) نیز می گویند. دلیل نام گذاری ای نوع پلی اتیلن ها(پلی اتیلن سبک) نیز به علت آن است که چگالی آن به جهت اشغال حجم بیشتر، کمتر شده است. در پلی اتیلن شاخه ای مولکولهای اتیلن به صورت تصادفی به یکدیگر وصل می‌شوند و  دارای شکلی بسیار نامنظم هستند. چگالی پلی اتیلن های شاخه ای نیز بین ۹۱۰/۰ تا ۹۲۵/. است و نحوه تولید آنها نیز به این صورت است که تحت فشار و دمای بالا و اغلب با استفاده از پلیمریزاسیون رادیکال‌های آزاد وینیلی (Free radical polymerization) به وجود می آیند. البته برای تهیهٔ پلی اتیلن شاخه ای می‌توان از پلیمریزاسیون زیگلر ناتا (Ziegler-Natta polymerization) نیز استفاده کرد.

پلی اتیلن خطی

پلی اتیطی سخت تر از پلی اتیلن های شاخه‌ای هستند اما پلی اتیلن  های شاخه‌ای آسانتر و ارزانتر تولید می شود. شکل پلیمر خطی نیز بسیار کریستالی شکل است. پلی اتیلن خطی محصول نرمالی با وزن مولکولی ۲۰۰۰۰۰ الی ۵۰۰۰۰۰ است که آن را تحت فشار و دماهای نسبتاً پائین پلیمریزه می‌کنند. چگالی آن ها نیز بین ۹۴۱/۰ تا ۹۶۵/۰ است و آن را بیشتر به وسیلهٔ فرایند مشکلی که پلیمریزاسیون زیگلر ناتا نامیده می‌شود، تهیه می‌کنند.

پلی اتیلن

پلی اتیلن نیمه سنگین

همچنین پلی اتیلنی که چگالی آن ما بین چگالی این دو پلیمر است (یعنی در محدودهٔ ۹۲۶/۰ تا ۹۴۰/۰) ، به آن پلی اتیلن نیمه سنگین یا پلی اتیلن متوسط می‌گویند.

پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن های که وزن مولکولی آنها بین ۳ تا ۶ میلیون هستند را پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا یا UHMWPE می‌نامند. این پلیمر ها از طریق پلیمریزاسیون کاتالیست متالوسن تولید می‌شوند. این ماده دارای فرایند پذیری دشوارتری است اما خواص آن بسیار عالی و مناسب است. زمانی که از طریق تشعشع و یا با استفاده از مواد افزودنی شیمیایی، این پلیمر تماماً شبکه‌ای بشود پلی اتیلن ذکر شده دیگر گرما نرم نخواهد بود.

همچنین این ماده با پخت  در حین قالب گیری یا بعد از آن، یک گرما سخت واقعی با استحکام کششی، خواص الکتریکی و استحکام ضربه بسیار خوب در گستره وسیعی از دماها خواهد بود. از این پلیمر در ساخت فیبرهای بسیار قوی استفاده می‌شود تا به جای کولار (نوعی پلی آمید) در جلیقه‌های ضد گلوله مورد استفاده قرار گیرد. همچنین صفحات بزرگ آن ها می‌تواند به جای زمین‌های اسکیت یخی مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید