اخبار, صنعت پلیمر

پلی اتیلن کلروسولفونه (هایپالون) چیست؟

تحقیقات بر روی لاستیک پلی ­اتیلن کلروسولفونه (هایپالون)  حدوداً  از سال ۱۹۴۰ میلادی به وسیله شرکت دوپونت شروع شد. پلی اتیلن کلروسولفونه به علت خواص حرارتی نسبتا عالی، خواص مکانیکی خوب، مقاومت در برابر اکسیداسیون، داشتن ثبات و پایداری شیمیایی تحت شرایط اسیدی و بازی عالی، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

تاریخچه تولید پلی اتیلن کلروسولفونه

در ابتدا هدف از ساخت این لاستیک، ساخت و تولید پلی­ اتیلن کلردار شده، بود اما پخت این لاستیک از طریق روش های پراکسیدی که در سالهای قبل مورد استفاده قرار می گرفت، کار سخت و دشواری بود.

اما با گذشت زمان در فرایند تولید این لاستیک تغییراتی صورت گرفت. این تغییرات باعث شد تا به بتوابه ن طور همزمان پلی اتیلن را کلردار و کلروسولفوندار کرد. این امر نیز باعث شد شرایط برای تهیه و تولید این لاستیک به وسیله عوامل پخت گوگردی مهیا شود.

امروزه از طریق روش های SOLUTION ،GAS-SOLID  و محلول سوسپانسیون آبی نیز برای تولید این لاستیک استفاده می شود. البته از روش gas-solid در تولید صنعتی استفاده نشده است. در شکل ۱ ساختار پلی ­اتیلن کلروسولفونه و در شکل ۲ ساختار هایپالون آلکیل­دار شده نمایش داده شده است.

تحقیقات

ساختار پلی اتیلن کلروسولفونه

ساختار این پلی اتیلن کلروسولفونه اشباع شده باعث شده است که بتوان از آنها محصولاتی با مقاومت بالا نسبت به حرارت، اوزون، اکسیژن، آب و هوا (شرایط محیطی)، مواد شیمیایی و روغن ساخت. همچنین لاستیک های پلی اتیلن کلروسولفونه در محصولاتی که نیاز به رنگ روشن دارند نیز مناسب هستند.

ویژگی های پلی اتیلن کلروسولفونه

  • این لاستیک ها به دلیل درجه حرارت عملیاتی بالا و مقاومت مناسب آنها نسبت به روغن، منحصر به فرد میباشند. این لاستیک ها با افزایش میزان کلر در آنها، مقاومتشان در برابر روغن ها بهتر می شود اما خواص آنها در درجه حرارت پایین نیز کاهش پیدا می کند.
  • خواص الکتریکی پلی اتیلنکلروسولفونه باعث شده است برای عایق کاری در ولتاژ پایین و پوشش برای سیم و کابل بسیار مناسب باشند. اشتعال پذیری خیلی کم آنها نیز باعث شده است که به عنوان یک پلیمر بسیار عالی و مناسب برای کابل معدن بسیار مورد توجه قرار گیرد.
  • همچنین استحکام بالا و پایداری آنها در حالت خام و پخت نشده نیز موجب شده است از آنها در آسترکردن حوضچه ها و مخازن و سقف ها استفاده شود.خواص
  • پلی اتیلن کلروسولفونه دارای رنگ پذیری و عدم تغییر رنگ فوق العاده می باشد. ترکیبات مختلف پلی اتیلن کلروسولفونه باعث تولید محصولاتی با مقاومت سایشی بالا، خواص مکانیکی بالا و عایق الکتریکی مناسب شده است.
  • همچنین انواعی از هایپالون که ویسکوزیته بالا دارند، انواع پرکننده ها و نرم کننده ها را بهتر می پذیرند و باعث فرآیندپذیری آسان تر می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید