اتصالات, اخبار, لوله

پلاستیک ها(بخش اول)

پلاستیک ها

پلاستیک

در ۱۵سال گذشته استفاده از پلاستیکها به شدت زیاد شده است. یکی از انگیزه های نخست برای بدست آوردن این ماده جایگزینی توپهای عاجی بیلیارد به واسطه ی یک ماده نازل تر بود.
پلاستیکها به وسیله ی ریختن در قالب، شکل دادن، اکستروژن و نورد ساخته می شود و به شکل قطعه های توپر، روکش، پوشش، اسفنج، الیاف و لایه های ظریف وجود دارند. پلاستیکها ماده های آلی با حجم مولکولی زیاد هستند که می توانند به شکل های متعدد دربیایند .برخی از آن ها به شکل طبیعی به دست می آیند اما بیشتر آن ها به شکل مصنوعی به دست می آیند.
به شکل کلی پلاستیکها در قیاس با فلزات و آلیاژها بسیار ضعیف تر، نرم تر، بادوام تر درمقابل یون های کلر و اسید کلریدریک، استقامت کمتر درمقابل یون های اکسید کننده مانند اسید نیتریک، استقامت کمتر درمقابل حلال ها و دارای محدودیت گرمایشی کمتر می باشد. خزش در درجه حرارت های محیط یا سیلان سرد از نقطه ضعفهای پلاستیکها به خصوص ترموپلاست ها می باشد.

محصولات پلاستیکی

انواع پلاستیک ها:

ترموپلاستها با بالا رفتن درجه گرما نرم میشوند و زمانیکه سرد می شوند به سفتی اولیه برمی گردد. اغلب آن ها را میشود ذوب کرد.
ترموستها با بالا بردن درجه گرما سفت میشوند و با خنک شدن سفتی خود را حفظ می کنند و با گرما دادن تحت فشار شکل می گیرند و تغییر شکل دوباره آن ها امکانپذیر نیست.
خاصیت پلاستیک ها را می شود با اضافه کردن مواد نرم کننده، سخت کننده و فیلر به شکل چشمگیری تغییر داد. پلاستیک ها مثل فلزات خورده نمی شوند. 
 

ترموپلاستها

فلورو کربنها:

تفلون و کل اف و فلورو کربن ها فلزات نجیب پلاستیک ها هستند به این معنا که حدودا در همه ی فضا های خورنده تا دمای ۵۵۰درجه فارنهایت بادوام هستند. این ها از کربن و فلور تولید شده اند نخستین تترا فلوراتیلن به وسیله ی دوپنت ساخته شد و تفلون نامیده می شود. تفلون به غیر از استقامت خوردگی، دارای ضریب سایشی کمی است که می تواند مثل یک روغن کار سطح فلزاتی که برروی هم اصطحلاک دارند از خورده شدن براثر سایش(خوردگی فیزیکی) حفاظت کند. 

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید