اتصالات, اخبار, لوله

طبقه بندی لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی

طبقه بندی لوله های پلاستیکی از دیدگاه تحمل فشار

با توجه به استفاده روز افزون از لوله‏ های پلاستیکی در تأسیسات صنعتی و ساختمان‏های کشور و تولید و توزیع انواع مختلف لوله‏ های پلاستیکی با نام‏ها و جنس ‏های مختلف به موازات توسعه صنعت پتروشیمی، انتخاب و خرید بهترین و مناسب ترین نوع لوله‏ های پلاستیکی برای یک کاربرد خاص آسان نمی ‏باشد و نیازمند مطالعه و شناخت انواع معمول این لوله‏ ها است.

لوله های پلاستیکی

 به جز لوله‌‏های مورد استفاده در فاضلاب و سیستم‏های تخلیه همه لوله‌های پلاستیکی از نظر تحمل فشار رده ‏بندی شده ‏اند.بطور کلی سه روش استاندارد برای طبقه بندی لوله‌های پلاستیکی از نظر تحمل فشار موجود است که عبارتند از:

عدد شجول

که از رابطه (P/S×۱۰۰۰) قابل محاسبه است که در آن (P) فشار سیستم (سرویس) مورد نظر و (S) حد مجاز تنش (allowable stress) است و مسلم است که هر دو باید با واحدهای یک‌جور در این فرمول قرار داده شوند.

نسبت ابعادی استاندارد SDR

SDR که کلمه اختصاری (Standard dimension Ratio) است از تقسیم قطر بیرونی لوله به ضخامت آن قابل محاسبه است.

طبقه بندی عددی برای سطح فشار قابل تحمل

در این شیوه برای هر لوله فشار قابل تحمل به صورت عددی تعیین می‏گردد. برای مثال رایج ترین رده‌های فشاری لوله‏‌های پلاستیکی عبارتند از ۵۰، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۶۰، ۲۰۰، PSI 315.

بعضی مواقع نیز برای طبقه بندی فشاری و شناسایی لوله‏‌های ترموپلاستیکی از کدهای چهار رقمی و یک پیشوند الفبایی که نشان دهنده‌ی نوع پلیمر است، استفاده می‏گردد.

رقم اول و دوم این کد چهار رقمی به ترتیب بیانگر نوع و پایه‏‌ی رزین و رقم سوم و چهارم میزان فشار مورد نیاز جهت تست هیدرواستاتیکی لوله را به صورت تقسیم شده بر ۱۰۰ و برحسب Psi بیان می‏دارند.

برای مثال کد “۱۱۲۰ “ PVC نشانگر لوله‌‏ای است که از جنس پلی‏ وینیل کلراید PVC نوع ۱ و پایه (grade 1) شاخه شده است و فشار تست هیدرواستاتیک آن psi 2000 ( معادل Mpa 8/13) می‏باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید