اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

مسابقه پینگ پنگ با یک ربات هوشمند

بازی پینگ پنگ

مسابقه پینگ پنگ با یک ربات هوشمند می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. با تمام صحبت هایی که اخیرا در مورد هوش مصنوعی و خطرات احتمالی آن برای بشریت و حفظ حریم خصوصی شده، ولی شرکت فناوری جهانی Omron، رویکرد نرم تر و بی خطری را در این مورد در پیش گرفته است.  این کمپانی بازی پینگ پنگی را طراحی نموده که یک طرف آن رباتی با هوش مصنوعی ایستاده و طرف دیگر یک انسان با هوش خدادادی قرار دارد.

ربات

Forpheus

این ربات Forpheus نام دارد که هماهنگی بین انسان ها و ماشین آلات هوشمند را به نمایش می گذارد. توجه داشته باشید که این ربات باید با توپ پینگ پنگ بازی کند، یعنی باید آموزش ببیند بعد از آموزش بتواند بازی کند، پس کار ساده ای انجام نمی دهد. در عین حال وقتی با این ربات بازی می کنید، واقعا احساس زنده یک بازی واقعی در شما شکل می گیرد و اصلا تصور نمی کنید در حال بازی با یک ربات هستید، آنقدر بازی جدی و جذاب است که فرد مقابل ربات تصور می کند در یک مسابقه واقعی وارد شده است، هر چند این مسابقه واقعی هم هست.

اولین نسل ربات های Forpheus  در سال ۲۰۱۴ به بازار معرفی شدند. از آن سال به بعد شاهد پیشرفت های خوبی در این ربات بوده ایم و شرکت فناوری رباتیک Omron توانسته است این ربات را بهبود ببخشد. این ربات برای اولین بار در نمایشگاه CEATEC ذر اکتبر سال ۲۰۱۷ رونمایی شد و حالا در نمایشگاه CES 2018  نیز شرکت کرده است. تماشای بازی این ربات با یک انسان خالی از لطف نیست و هیجان خودش را دارد.

قابلیت ها

این ربات دارای یک بازوی بزرگ است که می تواند توپ را در فضا پرتاب کند. به نظر می رسد در آینده نزدیک باید شاهد بهبود هوش مصنوعی در این ربات باشیم.

هم چنین Forpheus علاوه بر بازوی روباتیک مجهز به سیستم موتور با ۵ محور کنترلی است که می تواند منجر به تغییر وضعیت و چرخش دست و پای ربات شود. این سیستم کنترلی در تعامل با هوش مصنوعی است و می تواند به به توپ در جهت درستی ضربه بزند و ضربه های حریف را نیز بی پاسخ نگذارد. دقت ربات بالا است و سرعت بالایی هم دارد. این ربات با کمک سیستم یادگیری ماشین عمل می کند و با تجزیه و تجلیل مسیر توپ می تواند رفتار و واکنش مناسبی را از خودش نشان بدهد. دو دوربین دو دو طرف ربات نصب شده است.

شاید برای شما هم این سئوالات پیش بیاید که سطح بازی این ربات در چه سطحی است، مبتدی است یا حرفه ای؟ آیا این ربات می تواند با ورزشکاران حرفه ای هم بازی کند و برنده شود؟ آیا روزی فرا خواهد رسید که مربی مخصوص آموزش ورزش به ربات ها را داشته باشیم ؟ باید ببینیم دنیای ربات ها و هوش مصنوعی ما را به کجا می برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید