اخبار, تکنولوژی هوشمند

پرداخت با تشخیص چهره

تشخیص چهره

پرداخت با تشخیص چهره

با پیشرفت علم راه های پرداخت آسان تر شده به طوری ما برای جا به جایی پول ، پرداخت قبوض و… نیازی به رفتن به بانک نیست و این تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت است.در طول چند سال گذشته، رایانه ها در تشخیص چهره فوق العاده خوب بوده اند و تکنولوژی به سرعت در چین به نفع نظارت و راحتی گسترش می یابد. به رسمیت شناختن چهره می تواند همه چیز را از نظارت پلیس به نحوی که هر روز با بانک ها، فروشگاه ها و خدمات حمل و نقل ارتباط برقرار می کند، تغییر دهد.علی بابا در چین به آزمایش سیستم پرداختی پرداخته که میتواند تحول بزرگی به همراه بیاورد.

تشخیص چهره

نحوه عملکرد:

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری شینهوا، کارشناسان شرکت تجارت الکترونیکی چین موسوم به ‘علی بابا’ با اضافه کردن سامانه تشخیص چهره به قسمت پرداخت‌های الکترونیکی علی پی (AliPay) این شرکت، تحولی در این بخش از سایت ایجاد کرده اند تا خریداران دیگر نیاز به حفظ کردن شناسه کاربری و پسوورد خود نداشته باشند و تنها با اندکی صبر، بتوانند پس از تأیید شدن چهره خود توسط این سامانه، از حساب متصل به این بخش از سایت مبلغ موردنظر را از حساب خود پرداخت کنند.گفته شده است که پس از ثبت عکس و مشخصات خریدار در سایت، در دفعات بعد دیگر نیازی به درج این اطلاعات نیست و خریدار تنها با نشان دادن چهره از دوربین جلویی موبایل هوشمند خود قادر به خرید خواهید بود.’چن جیدانگ’ مسئول فناوری شناسایی بیومتریک در یک شرکت سرویس خدمات مالی وابسته به علی بابا گفت که آزمایش پرداخت آنلاین با سامانه تشخیص چهره در این کشور به اتمام رسیده است و این سامانه به زودی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.براساس فیلم ویدیویی که پرداخت آنلاین با استفاده از سامانه تشخیص چهره را نشان می دهد، خریداران می توانند در دو مرحله پرداخت خود را کامل کنند در مرحله اول چهره اسکن می شود و در مرحله دوم چهار رقم آخر شماره تلفن خود را وارد می کنند.گرچه افراد زیادی از این فناوری شگفت زده شده اند اما برخی از کاربران وب نگران مسائل امنیتی استفاده از آن هستند.کاربران در راستای تدابیر امنیتی، برای استفاده از این سرویس و اسکن چهره باید چشمک بزنند، بخندند، سر خود را تکان دهند یا حرکات دیگری انجام دهند تا حقیقی بودن هویت آنها و تمییز از تصویر و یا فیلم های ویدیویی برای سامانه محرز شود. علی پی در سال ۲۰۱۵ استفاده از یک سامانه تشخیص چهره را برای مشتریانی که ‘لاگ این’ می شوند آغاز کرد؛ سایر شرکت های اینترنتی از جمله Baidu وTencent نیز از این فناوری استفاده کرده اند.مشتریان در فروشگاهی که همانند KFC  است و با نام KPRO به فعالیت میپردازد قادر هستند تا با سیستم تشخیص چهره هزینه غذای خود را پرداخت کنند. برنامه ” بخند تا پرداخت کنی” توسط Allpay ساخته شده. این برنامه صورت را اسکن میکند و با وارد کردن شماره تلفن توسط مشتری پرداخت انجام میگیرد. علاوه بر سادگی این روش امنیت بالایی نیز دارد. شرکت سازنده این برنامه این اطمینان را میدهد که این برنامه  قادر است تفاوت بین چهره شخص و تصویری از آن چهره را تشخیص دهد.ویل نایکت در گزارشی از MIT Technology Review گفت: تکنولوژی تشخیص چهره چندین دهه است که وجود داشته اما تنها در حال حاضر است که دقت آن به حدی رسیده که میتواند برای پرداخت های مالی امن استفاده شود. نمونه های جدید این تکنولوژی از یادگیری عمیق (Deep learning) که نوعی تکنیک هوش مصنوعی است استفاده میکنند. یادگیری عمیق بسیار در تشخیص چهره موثر است چون به کامپیوتر ها این توانایی را میدهد تا تمامی ویژگی های که منجر به تشخیص انسان و نه تصویر بودن چهره میشوند را بررسی کند.

تشخیص چهره

ارزش این محصول:

بر اساس گزازش وب سایت marketsandmarkets.com. بازار تشخیص چهره بازار بزرگی است که پیشبینی میشود تا سال ۲۰۲۰ به ارزش ۶٫۱۹ میلیارد دلار برسد. موتور جست و جوی بایدو در چین بر روی سیستم تشخیص چهره ای کار میکند که بتواند ارتباط تصویر حال حاضر شما و تصویری از چهره کودکی تان را تشخیص بدهد.و همچنین راهکاری برای مسافرت که به مردم این امکان را میدهد تا به سادگی با نشان دادن صورت شان بلیط قطار خریداری کنند. پایگاه داده آنها در حال حاضر ده ها هزار چهره را شامل میشود و گزارش میشود که امکان دقت ۹۹ درصد در تشخیص چهره را فراهم میکند.همانطور که تشخیص صدا جای خود را در میان مردم به عنوان ابزار جست و جو و انجام وظایف پیدا کرده تشخیص چهره نیز ایده ما از امنیت  را تغییر خواهد. در حال حاضر نیز خبر های زیادی وجود دارد که در آیفون نسل بعدی تشخیص چهره جایگزین  قابلیت تشخیص اثر انگشت میشود.مزایای تشخیص چهره تنها محدود به حوزه تجارت و امنیت نمیشوند. به عنوان مثال تشخیص چهره برای تشخیص علائم اولیه بیماری ها نیز استفاده میشود. در مقاله ی جدید که در The Economistمنتشر شده گمان میرود که سیستم هایی که توانایی بررسی احساسات را دارند میتوانند به بیماران اوتیسم کمک کند تا بتوانند سیگنال های اجتماعی را راحت تر درک کنند.  همچنین در این مقاله پیشبینی میشود که این ویژگی باعث سخت گیری های بی مورد هنگام مصاحبه های استخدامی و زیاده روی در اقدامات امنیتی فرودگاه ها و رویداد های ورزشی شود.قبلا گفته شده است که تنوع در یادگیری ماشینی اهمیت زیادی دارد و نقش این موضوع در اینجا نیز نباید فراموش شود. چهره های سفید پوستان بیشترین حجم از داده های نرم افزار تشخیص چهره را تشکیل میدهند و این به خودی خود باعث میشود که نرم افزار برای همه کاربردی نباشد. اگر قرار باشد این تکنولوژی در زندگی روزمره ما جایی داشته باشد، چه بخواهیم از آن در تلفن همراه مان استفاده کنیم و چه با آن خرید کنیم، باید این تکنولوژی برای همه باشد.

تشخیص چهره

برگرفته از:technologyreview

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید