اخبار, صنعت پلیمر, طراحی های برتر

ابداع پانسمان‌ نانوپلیمری برای ترمیم زخم و سوختگی

ابداع پانسمان‌ نانوپلیمری برای ترمیم زخم و سوختگی چیست؟

پژوهشگران کشور ما موفق به استخراج پلیمر از جلبک دریایی شدند. پژوهشگران دریافتند که به وسیله این پلیمر می توانند نوعی پانسمان برای درمان زخم‌های عمیق و سوختگی‌های درجه ۳ تولید کنند. به گفته آنها این پانسمان بر روی حیوانات آزمایش شده و نتایج اثر بخشی را نیز داشته است.

سجاد محمدی که مجری این طرح می باشد گفته است که: “تاکنون محصولاتی که در این زمینه عرضه شده، به صورت پماد بوده اما معایبی را نیز داشته است.”

ایشان فرمودند: برای مصرف آن نوع پماد حتما باید پچی در اختیار داشته باشیم تا زمانی که پماد بر روی پوست قرار می‌گیرد، محیط مناسبی به وجود آورد تا به طور کنترل‌شده زخم ترمیم شود.

آزمایشات انجام شده بر روی پانسمان نانو پلیمری

سجاد محمدی بیان کرد که: این پانسمان های تولید شده اغلب برای زخم‌های حاد و سوختگی‌های شدید و زخم‌های بستر و دیابتی مناسب و قابل استفاده است و به وسیله آن می توان زخم ها را زودتر ترمیم کرد. آزمایشات صورت گرفته بر روی “رت” انجام شد و در طی این آزمایشات ثابت شد که زخم ها با این روش با سرعت بیشتری ترمیم شدند.البته هنوز این آزمایش ها بر روی انسان ها در حال پیگیری و دریافت مجوز می باشد.

پانسمان کردن

هدف از تولید پانسمان های نانوپلیمری

این پانسمان ها باعث خواهند شد که سوختگی درجه ۳ زودتر بهبود یابد. هدف از تولید این پانسمان های نانوپلیمری نیز ترمیم زخم ها عمیق و سوختگی های شدید و درجه ۳ می باشد. زمان تعویض این پانسمان نیز بستگی به عمق و میزان آسیب‌ دیدگی دارد.

عملکرد و ترکیبات پانسمان های نانو پلیمری

این پلیمرها  را می توان از پلیمرهای طبیعی آلجینات دانست. پلیمر های مورد استفاده در این پانسمان ها  از جلبک استخراج شده و استفاده از آن بر روی بدن سمیتی به وجود نمی آورد.

همچنین در این طرح ساختار الیاف‌های استفاده شده بر مبنای بر فناوری نانو و هوشمند می باشند. این پانسمان های جدید توانایی رساندن داروهای مد نظر را به صورت کنترل شده بافت آسیب دیده دارند. این امر نیز باعث خواهد شد که دارو و پروتئین به محل زخم یا سوختگی سریع تر برسد و بهتر و زودتر ترمیم یابد.

در هنگام آزمایش بر روی حیوانات، اضافه کردن پروتئین‌ها به پانسمان باعث افزایش سرعت ترمیم زخم در آنها شد. دلیل آن نیز این است که آلجینات به طور خودکار باعث بهبود زخم می شود و همچنین اضافه کردن دارو و یا پروتئین موجب سریع تر شدن این روند در بهبودی شده است.

سجاد محمدی بیان کرده است که این محصول فاز آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته است و آمادگی ورود به بازار را دارد اما به دنبال جذب سرمایه‌گذار می باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید