اتصالات, اخبار, لوله

پکیج تصفیه پلی اتیلن چیست؟

پکیج تصفیه پلی اتیلن

برای حجم های پایین، استفاده از پکیج های پیش ساخته قابل حمل بسیار پرکاربرد می باشد. این پکیج ها مطابق با شرایط پروژه از طریق مختلف طراحی و با مصالح مختلفی می تواند اجرا گردد. استفاده از مخازن پلی اتیلن برای ساخت پکیج های پیش ساخته تصفیه پساب از پیشرفتهای این صنعت می باشد. این پکیج ها به دلیل بازدهی تصفیه بسیار بالا، فاضلاب را به یک آب مناسب برای تخلیه به محیط زیست یا استفاده مجدد جهت مصارف کشاورزی تبدیل می کنند.

این سیستم برای حجم های حدود ۱۰۰ مترمکعب بر شبانه روز به صورت پکیج یکپارچه و ابعاد بزرگتر بصورت مدولار قابل اجرا می باشد. عمر بسیار زیاد پکیج تصفیه به دلیل استفاده از مصالح پلی اتیلن، این پکیج را به عنوان یکی از محبوب ترین پکیج های تصفیه در جهان تبدیل کرده است.

موارد کاربرد پکیج پلی اتیلن

مطابق با کیفیت پساب تولیدی، پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن طراحی و اجرا می شوند. پساب های تولیدی نیز به دو قسمت پساب های بهداشتی (انسانی) و پساب های صنعتی تقسیم می شوند. پساب های بهداشتی اعم از فاضلاب های جوامع شهری و روستایی، ادارات،کمپ های مسکونی، ویلاها و مناطق تفریحی می باشند. به دلیل آلودگی این پساب ها، می توان از مدل های مختلف ارائه گردیده در این بخش استفاده کرد. پساب های صنعتی شامل پساب واحدهای صنایعی چون صنایع داروسازی ،غذایی،اتومبیل سازی،شیمیایی، ریسندگی،فولاد،الکترونیکی و غیره می باشدکه عموماً آلودگی شدیدتری نسبت به پساب های بهداشتی دارند.

پکیج پلی اتیلن

واحدهای مختلف پکیج های تصفیه فاضلاب

واحد متعادل کننده

در مرحله اول پساب جمع آوری شده از منابع تولید در یک واحد متعادل کننده با هم مخلوط می شود. این واحد که به عنوان ایستگاه پمپاژ هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد ، عملیات پمپاژ و انتقال فاضلاب به محل ورودی پکیج را بر عهده دارد. استفاده از یک واحد آشغالگیر نیز برای حذف آشغال و ذرات درشت دانه موثر می باشد. در بیشتر از طرح ها واحد متعادل کننده قابل حذف است و پساب میتواند به طور مستقیم به واحد بیولوژیکی منتقل شود. پساب بعد از آشغالگیری می تواند به یک واحد انوکسیک منتقل گردد. در واحد انوکسیک نیز با پایین نگاه داشتن سطح اکسیژن، یون نیترات موجود شکسته و تبدیل به گاز نیتروژن می شود. بعد از واحد انوکسیک، پساب به یک راکتور بیولوژیکی منتقل می شود.

واحد هوادهی

در این راکتور با اکسیژن دهی به فاضلاب و استفاده ازمدیاهای چسبیده (IFAS) میکروارگانیسم ها رشد کرده و توده لجن تشکیل می گردد.توده لجن تولید شده از مواد غذایی فاضلاب استفاده کرده و باعث کاهش بار آلودگی پساب می گردد.

واحد ته نشینی

توده های لجن تشکیل شده با کمک پمپ های مناسب به واحد هوادهی بازگشت داده می شود. لجن مازاد نیز به واحد هضم لجن منتقل می گردد.

واحد ضدعفونی کننده

پساب خروجی از واحد ته نشینی جهت استریل شدن و حذف میکروب های باقی مانده ،کلر زنی یا ازن زنی و یا در تماس با اشعه UV قرار داده می شود تا آماده تخلیه به محیط زیست گردد. پساب خروجی از این پکیج ها در محدوده استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید