اتصالات, اخبار

نکات کاربردی و مهم جهت استفاده از فیلتر های دیسکی

فیلتر های دیسکی

انواع فیلترها یا صافی ها وظیفه جدا کردن املاح سیال اعم از ذرات ریز شن و ماسه از آب ورودی به یک سیستم آبیاری یا آبرسانی دارند. جداسازی این مواد از سیستم نیز سبب عمر طولانی مدت شیر فلکه ها، الکتروپمپ، شیرهای هواگیری، شیرهای یک طرفه، … و همچنین قطعات مکانیکی دیگر موجود در شبکه می شود.

فیلتر دیسکی

فیلتر های دیسکی ساختمان بسیار ساده ای دارند و صفحه مشبک توری آن ها جنس پلاستیکی دارند. اگر این نوع فیلتر ها در شرایط درستی استفاده و نگهداری شوند، بیشترین بازدهی را در تصفیه دارند. از مزایای فیلتر دیسکی می توان جداسازی شن های بسیار ریز و مقادیر کم جلبک را نام برد. اما در این نوع دیسک ها مقادیر متوسط جلبک باعث انسداد آنها می شود(فقط برای مقادیر کم جلبک کاربرد دارند).

اجزای فیلتر دیسکی

فیلترهای دیسکی از تعدادی صفحات حلقوی لاستیکی هستند که سطح آن ها دارای شیار تشکیل شده اند. در این دیسک ها این صفحات بر روی هم چیده شده و درون یک محفظه قرار می گیرند. آب بعد از ورود به محفظه مجبور به عبور از لابلای صفحات دیسکی می شود. عبور آب لابلای این صفحات باعث می شود که ذرات معلق موجود در آب مانند جلبک ها، مواد آلی و رسوبات کلوئیدی در شیارهای موجود روی صفحات به دام افتاده و آب زلال از بین دیسک ها خارج شود. اندازه شیارها درجه تصفیه آب را مشخص می کند. با توجه به سایز شیارها که اندازه آن ها می تواند بین ۴۰ تا ۶۰۰ مش (mesh) متغیر باشد، فیلتر دیسکی قادر خواهد بود ذراتی با قطر ۲۵ تا ۴۰۰ میکرون را از آب خارج کند.

فیلتر دیسکی

نکات کاربردی برای فیلترهای دیسکی

زمان مناسب برای شست و شوی فیلتر ها هنگامی است که اختلاف فشار بین ورودی و خروجی آنها بیشتر از حداکثر مقدار ذکر شده در کاتالوگ شرکت سازنده شود (این مقدار اغلب در حدود ۴ متر می باشد).

روش صحیح شست و شوی دستی فیلتر های دیسکی :

  • برای انجام شستشوی فیلتر ها بایستی شیر ورودی و  همچنین شیر خروجی صافی بسته شود.
  • جهت شستشو باید شیر تخلیه انتهایی فیلتر را باز کنید تا آبی که درون آن است بیرون بیاید تا فشاری داخل فیلتر وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید که اگر این کار را انجام ندهید، احتمال دارد درپوش آن پرتاب شود.
  • درب فیلتر را باز کنید. دیسک ها را از محفظه خود با احتیاط و بدون آسیب بیرون آورید و در مخلوط آب و شوینده در دمای ۳۵ الی ۴۰ درجه برای پانزده دقیقه نگه دارید. بعد از این مدت زمان دیسک ها با آب معمولی و برس بشویید.
  • پیش از اینکه دیسک ها را در محفظه بگذارید، حتما دقت کنید که در زیر و روی واشر لاستیکی، موادی مثل شن وجود نداشته باشد.
  • این فیلتر ها در شرایطی که جلبک وجود داشته باشد سریع تر دچار گرفتگی می شوند به همین علت نیز باید زود به زود در این شرایط تمیز شوند.
  • در چاه هایی که برای بالا کشیدن آب از شافت و غلاف استفاده شده است، روغن مورد استفاده برای روانکاری همراه با آب وارد فیلتر شده و سبب انسداد سریع فیلتر دیسکی می شود.
  • جهت پیشگیری از ورود روغن به سیستم های آبیاری بهتر است، استخر ذخیره کم آب باشد و روغن های روی آب به گونه ای از استخر خارج شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید