اتصالات, اخبار, صنعت پلیمر, لوله

شیوه نوین آبیاری

آبیاری مزارع

شیوه نوین آبیاری سطحی

جا به جایی نادرست آب از مکان منشا آب تا کشتزار و پخش آن در درون کشتزار از معضلات اصلی شیوه آبیاری سطحی (ردیفی) است که در این‌عصر شیوه های سودمندی برای برطرف کردن آن معرفی شده است. بررسی ها نشان داده‌اند که اغلب مقدار اتلافه آب در قسمت زراعت در انهار و کانالهای قدیمی انجام می پذیرد.

پلی اتیلن

عملکرد

لوله گذاری کشتزارها بابت تقسیم کردن آب در رج های زرع هم انعطاف پذیری زیادی را در شیوه آبیاری به وجود می آورد، به شکلی که نخست می‌ شود اندازه ی قابل توجه ای آب را به داخل هر شیار فرستاد تا کل سطوح خاک نم دار شود، آن زمان ریزش آب را آن اندازه کم کرد که فقط مقدار آب مورد نیاز برای نمناک نگه داشتن خاک داخل شیار شود، بدین شکل با کنترل مقدار آب جاری به داخل شیارها، ایجاد روان آب در اختتام شیار به کمترین حد خود می رسد و صرف یک‌جور آب در کشتزار فزونی می‌یابد.

لوله های پلی اتیلن دریچه دار

به کارگیری از لوله های پلی اتیلن دریچه دار جزء راهکارهای هست که موجب فسخ بعضی از معایب آبیاری غیر عمقی شده است. در آبیاری با این شیوه، لوله‌ پلی اتیلن تجهیز شده به دریچه که قابلیت انتظام جانشین نهرهای خاکی درون کشتزار می شود. نتیجه ی سنجش هایی که انجام گرفته در کشورهای متعدد دنیا از جمله استرالیا، چین و ایران بیان می کند که استفاده لوله های دریچه دار در شیوه های آبیاری غیر عمقی موجب کم شدن مصرف آب به مقدار ۲۸-۲۵ درصد و بالا رفتن بازده مصرف آب تا مقدار ۳۰ درصد در قیاس با شیوه های قدیمی می گردد. از مزیت های دیگر این شیوه به گردانش و بهره برداری آسان، آب شویی ساده، اندوخته ۵ درصدی در زمین های زراعی، یکدستی بیشتر در پخش آب، ضبط انرژی عاری از اینکه در بازدهی فرآورده تاثیر داشته باشد و مجال به کارگیری آب با کیفیت کم ( از نظر فیزیکی و شیمیایی ) در آبیاری عاری از صدمه رساندن رساندن به سیستم اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید