اتصالات, اخبار

نسل جدید اتصالات ساختمانی

تولید نسل نوینی از اتصالات لوله های پلیمری

با طراحی واجرا دستگاه قلاویز پلی پرو پیلین نسل نوینی از اتصالات رزوه شده پلی پروپیلن برای جایگزین اتصالات آمیزه ای و اتصالات رزوه ای گالوانیزه بوجود می آید. یعنی با یک ابزار نوین یک محصول جدید تولید می شود و بدین ترتیب منبع درآمد وکسب و کار جدید ایجاد می گردد، محصولی بسیار کم هزینه تر، مقاوم تر، بادوام تر با تونایی تهیه راحت تر ازاتصالات عادی بدون احتیاج به تحول شکل و ابعاد اتصال را دارد که باعث صرفه جویی در استفاده از مواد اولیه می گردد و ارزش افزوده ای را در واحدهای تولیدی ایجاد می کند.

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری، مخترع قروه ای موفق به ساخت دستگاه قلاویز اتصالات پلیمری شد. ابراهیم شهباز پور عضو نظام مهندسی استان در شهرستان قروه با بررسی مشکلات موجود در لوله ها و اتصالات موجود در بازار مبادرت به طراحی نسل نوینی از اتصالات پلیمری شد.

چون قلاویز کردن اتصالات پلیمری امکان پذیر نیست ناگزیر از اتصالات تلفیقی (پلیمر- فلز)  استفاده میشود از برجسته ترین مشکلات اتصالات تلفیقی خوردگی، روی زدگی، رسوب گیری فلز آن ها است که در مدت زمان کم باعث نشتی سیستم و ایجاد خسارت می شود و از جمله مشکلات دیگر اتصالات تلفیقی عبارتند از ترکیب آن ها از دو ماده ناهمگن( پلاستیک و فلز) است که ساخت دنده فلزی و ترکیب آن با پلیمر احتیاج به واحدهای تولیدی کاملاً جدا دارند همین موضوع مشکلات زیادی را به دنبال خود دارد.

پلیمر

قلاویز اتصالات پلیمری

هدف ما حذف فلز از اتصالات پلیمری وسیستم لوله کشی است و قلاویز اتصالات پلیمری می باشد. با به کارگیری اتصالات جدید در سیستم لوله کشی ساختمان تماماً فلز حذف می گردد و بدین ترتیب مشکلات خوردگی فلز،روی زدگی برنج و کرمو شدن آنها برطرف می شود.

مزایای این ابتکار: در لوله کشی ساختمان با لوله های پلاستیکی برای نصب شیرالات و قطعات فلزی به سیستم لوله کشی باید از اتصالات رزوه دار(زانویی،سه راهی، ،بوشن و…..) استفاده شود و همینطور در سیستم آبیاری بارانی نیز در بخش های کشاورزی و فضای سبز درهنگام آبگیری و تست خطوط از اتصالات رزوه ای گالوانیزه  وهمچنین در ساختن رایزرهای متحرک از زانوئی های رزوه ای استفاده می شود. 

مزایای دستگاه قلاویز و محصولات تولیدی

  1.  عمده مزایای این دستگاه آن است که بدون ایجاد کردن براده قطعه را قلاویز میکند و چون  براده برداری نمی شود قطعه سست نمی گردد با قلاویز اتصالات پلیمری بخش فلزی اتصالات تلفیقی (پلیمر-فلز )   
  2. فلز حذف می شود و اتصالات تمام پلیمری جایگزین می گردد، چون بیشترین ضعف اتصالات تلفیقی خوردگی،روی زدگی،کرموشدگی ورسوب گیری آن ها است،اطلاع داریم که خوردگی برنج در محیط های مرطوب و دارای اکسیژن رخ می دهد و روی زدگی در آن روی خورده شده و مس متخلخل به جا می ماند بدین ترتیب پس از مدتی سیستم دستخوش نشتی آب و ایجاد خسارت می گردد به عبارت دیگر این موضوع ضعفی کلی برای سیستم لوله کشی با اتصالات تلفیقی است. بنابراین با قلاویز اتصالات پلیمری به روش نوین فلز به طور کامل از سیستم لوله کشی حذف شده و مشکلات مربوط به آن نیز برطرف می شود .
  3. استفاده از این تکنیک نیاز به قالبگیری مخصوص قطعه دندانه دار را رفع می کند.
  4. اقتضا به واحد تولیدی جدا برای ساخت دنده فلزی برطرف می شود. بنابراین از نظر زمانی، منابع مالی، حمل و هماهنگی برای واحدهای تولیدی مقرون به صرفه تر است.                                                            
  5. در این روش دنده و رزوه ها با انقباض و انباشتگی قطعه ایجاد می شود که پلیمر را به پلیمر فشرده تبدیل کرده و بدین ترتیب موجب بالا رفتن مقاومت دنده نسبت به قطعه اصلی می گردد، به عبارتی دیگر دنده درست شده با این قلاویز خیلی مقاوم تر از دنده های تزریقی است.
  6. انقباض و ایجاد دنده بر اثر تنش فشاری وارد شده از داخل و بیرون قطعه به وسیله قلاویز صورت می گیرد بدین ترتیب تنش فشاری باعث تغییر شکل سطح استوانه ای درونی شده، و از محدوده الاستیک گذر کرده و به محدوده پلاستیک(تغییر شکل برگشت ناپذیر) می رسد که قبل از ناحیه گسیختگی در نمودار هوک در ناحیه سختی، فشار متوقف و ماده از روش حرکت نابجای اتم های پلیمر محکم تر می شود و نتیجه این که ضمن دنده کردن، قطعه نیز مستحکم تر میشود به دلیل اینکه اتصالات از پلیمرهای نرم مثل پلی پرو پیلن ساخته شده اند و این پلیمر ها ترکیبی از مناطق کریستالی صلب و نواحی آمورف انعطاف پذیر می باشد که همزمان به پلیمر خاصیت استقامت و انعطاف پذیری می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید