اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

دستاور جدید کمپانی DeepMind

کمپانی DeepMind

DeepMind، کمپانی انگلیسی زیر مجموعه ی گوگل، جدیدا روشی نوین جهت تعلیم روش انجام بازی‌های ویدئویی به هوش مصنوعی گسترش داده است، به این شکل که به‌ جای سعی جهت انجام روند طاقت‌فرسای تغذیه‌ی اطلاعات، فقط تعدادی ویدئوی یوتیوب به آنها نشان داده می‌شود.

هوش مصنوعی

جدیدترین روش آموزشی DeepMind

نوین ترین روش آموزشی DeepMind برای برطرف کردن معضلی که هوش مصنوعی در اجرای جستجو با آن رو به رو می‌شود، طرحریزی شده است. کارکرد هوش مصنوعی در پیدا کردن مکانهای نوین یا شناسایی مسیر صحیح خیلی ضعیف است و توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی در پیدا کردن راه‌هایی جهت دادن پاداش به هوش مصنوعی در فضاهایی که احتمال پیروزی کم است، با چالش رو به‌ رو هستند. به عنوان نمونه، هوش مصنوعی آلفاگو google با هدف پیروزی در گو (مدل بازی با قانون های خیلی مشخص) طرحریزی شد. با این وجود، زمان معرفی بازی‌هایی مثل پیتفال یا انتقام مونتزوما که هر ۲ احتیاج اکتشاف هستند، هوش مصنوعی به‌سختی قادر است تصمیم بگیرد چه کاری بایستی انجام دهد.

تصمیم گرفتن برای انسانها یک نیروی بدیهی است. چنانچه ما سرگرم انجام یک بازی باشیم، قادریم به کمک درایت خود مانع ها را شناسایی کنیم و مسیر پیش رو را تاحدودی به آسانی پیدا کنیم، درحالی‌که همین موضوع به ظاهر آسان قادر است جهت هوش مصنوعی چالش خیلی بزرگی به حساب می آید. محققان در این مورد می‌نویسند:

از آنجایی که تعداد مسیرهای عملی امکان دارد به شکل نمایی در شمار تصویرهای جداکننده‌ی پاداش‌ ها بالا برود، انجام چنین وظیفه هایی با به کارگیری از روش های اکتشافی اولیه ساده عملا امکان پذیر نیست. به عنوان نمونه، رسیدن به پاداش محیط اول در بازی انتقام مونتزوما حدودا احتیاج به پیمودن ۱۰۰ گام محیطی است یا به عبارت دیگر ۱۰۰به توان۱۸ توالی عمل امکان پذیر است.

هو اکنون، توسعه‌دهندگان از شیوه ی تغذیه‌ی هوش مصنوعی با مجموعه اطلاعات بزرگی از تصویرهای اطلاعاتی که به شیوه ی بی عیب پیکربندی شده‌اند، این معضل را برطرف می‌کنند. با این وجود، این روش در موقعیت‌هایی که چنین مجموعه اطلاعاتی با دقت بسیار در اختیار نیستند، اثربخش نیست. با روشی نوین DeepMind، هوش مصنوعی در نخست تصویرهای نویزدار را می گیرد و به شیوه ی پیکربندی آنها به صورتی که بعدا توانایی تولید داده از آن‌ ها مهیا باشد، پی می‌برد. چنانچه به این هوش مصنوعی فیلمی از بازی کردن پیتفال یا انتقام مونتزوما به وسیله ی انسان نمایش دهید، قادر است به جدا کردن حرکاتی که باعث پیروزی انسان شده است، بپردازد و از آنها پیروی کند.

این موضوع به محققان این توانایی را می‌دهد جهت انجام سریع‌ تر بازی یا دریافت امتیازهای بالاتر، پاداش مشخص کنند و در عین حال پایه ی را جهت آغاز آموزش هوش مصنوعی مدنظر بگیرند. چنین عملی به آسانی بارگذاری چندین فیلم یوتیوب داخل شبکه‌ی عصبی صورت می گیرد، زیرا این روش، آموزش یکباره را به وجود می آورد.

درآینده نه چندان دور

این تکنولوژی به‌محض آن که به شیوه ی خوبی گسترش یابد، قادر است به یک ربات این توانایی را بدهد که با بهره‌گیری از نشانه‌های آماده شده به وسیله ی تصویرهای مریخ‌نورد، محیط‌ های نوینی مثل سطح مریخ را وارسی کند یا به راحتی از راه تماشای فیلم تشریحی در یوتیوب، جهت محیطی کاری تعلیم داده شود.

نوشته های مشابه