اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

دستاورد نوین DeepMind

هوش مصنوعی

یکی از کمپانی های زیر پوشش google، اخیرا گونه ای هوش مصنوعی را گسترش بخشیده است که قادر است بعد از رویت تصویر به شکل ۲بعدی، آنها را به شکل ۳بعدی دربیاورد.

پژوهشگران هوش مصنوعی همیشه در تکاپو هستند تا فراگیری ماشین را هر اندازه افزون تر به فراگیری انسان نزدیک کنند. تمامی انسانها زمانی که به اطراف خود نگاه می کنند، عاری از اینکه همه ی خصوصیت های جوانب را بدانند، قادرند آن ابعاد را تخمین زده و برطبق این اطلاعات به فهم محیط پیرامون بپردازند. یعنی به طور مثال چنانچه به شونه ی شخصی نگاه کنیم، این برداشت را خواهیم داشت که این فرد کمر نیز دارد، هر چند که کمر او در رویت ما نباشد.

نمونه ی دیگر اینکه زمانی که با بچه ای بازی می‌کنید و دست خود را برروی چهره گذاشته و برمی‌دارید، بچه می‌داند که چهره همیشه برجای خود وجود دارد، هر چند که شما آن را با دستانتان مخفی کنید. این همان ساز و کاری است که گروه DeepMind در ماشینهای خود به کار می برند. آنها هوش مصنوعی را به شکلی آموزش دادند که قادر باشد تخمین بزند که اشیا از زاویه های متعددی که تا الآن ندیده است به چه صورت به نظر می‌رسند.

هوش مصنوعی

عملکرد

پژوهشگرن دیپ‌مایند به گونه ای شبکه‌ی کاوش مولد دست پیدا کرده اند که در آن شبکه‌ی عصبی به هوش مصنوعی تعلیم می‌دهد که چگونه ۱شیء را از زوایای دیگه تصور کند. شیوه ی کار به این صورت است که AI تصویر های تخت و ۲بعدی را مورد رویت و وارسی قرار داده و تلاش می‌کند آنها را دوبارهسازی کند. موضوعی که در این روال بسیار اهمیت دارد عدم بهره گیری هوش مصنوعی از اطلاعات ورودی قبلی و علم قبلی است. یعنی سیستم تنها ۳ عکس از ۱شیء را رویت می کندو بر همان طبق تخمین می‌زند که ورژن ۳بعدی صحنه چه خواهد بود.

فکر کنید از ۱ مکعب عکس گرفته‌اید و از هوش مصنوعی می‌خواهید همان عکس را از زاویه های متعدد بررسی کند. موردهایی مثل نور و سایه‌ها و برای ضلع هایی که مکعب را تشکیل داده‌اند، تغییر خواهد کرد. هوش مصنوعی با به کاگیری از الگوریتم جستجوی مولد برای تبدیل کردن عکس مورد بحث بایستی آن را از زاویه هایی که هیچگاه ندیده است تصور کند.

در آینده نه چندان دور

این طرح قادر است به فهم عکس هوش مصنوعی عاری از مداخله ی انسان حاصل شود‌. هم اکنون، این سیستم به وسیله ی تصویرهای دنیای حقیقی آموزش داده نشده است، لذا، قدم آتی رندر کردن صحنه‌های حقیقی گرفته‌شده به وسیله ی عکاس ها است.

این امکان وجود دارد که در آینده، هوش مصنوعی برپایه ی  GQN مرتبط به کمپانی DeepMind قادر است صرفا با بهره گیری از چند تصویر، صحنه‌هایی ۳بعدی با شباهت خیلی زیاد به دنیای واقعی ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید