اتصالات, اخبار, لوله

بررسی انواع لوله‏ های پلاستیکی(بخش چهارم)

لوله

کاربرد لوله های پلاستیکی

مهمترین موارد کاربرد لوله ‏های پلاستیکی عبارتند از سیستم‏های فاضلاب، آب‏رسانی، آبیاری، توزیع آب، باغبانی، تصفیه خانه‏ های فاضلاب، صنایع غذایی، کارخانجات داروسازی و …
در سالیان اخیر در صنایع نفت و گاز نیز برای خطوط انتقال گاز طبیعی و نفت خام در بیشتر موارد از لوله ‏های پلاستیکی استفاده شده است.
موم ته‏نشین شونده در لوله ‏های انتقال نفت خام موجب انسداد و کم شدن قطر مؤثر این لوله‏ ها می‏ شود که با استفاده از لوله‏ های پلاستیکی این معضل رفع می‏شود.

شیوه های مقاومت سازی پلاستیک و افزایش طول عمر

جهت بالابری مقاومت مکانیکی و افزایش طول عمر پلیمرها تحقیقات وسیعی به عمل آمده و امروزه یکی از اصلی شیوه های که بدین منظور اتخاذ می‏گردد شیوه مشبک (Gross link) کردن پلیمرهاست. در این شیوه ساختار مولکولی طولی و زنجیره‏ای پلیمرها به ساختار شبکه‏ای (فضایی) تغییر می کند و بدین وسیله پلیمرها در مقابل تنش‏های وارده با دوام خواهند شد.
یکی دیگر از شیوه های بالابری مقاومت مکانیکی لوله‏ های پلاستیکی تلفیق فلز و پلاستیک در تولید این لوله ‏ها به شیوه ای است که یک لایه فلزی برای مثال آلومینیوم در میان یک لایه درونی و بیرونی از جنس پلاستیک قرار می‏گیرد. در واقع یک لوله‏ ی فلزی با جداره‏ ی نازک در دل یک لوله ‏ی پلاستیکی قرار می‏گیرد.

حافظه ی حرارتی لوله های پلاستیکی

در اغلب موارد که خم یا هرگونه تغییر شکل نادرست و اشتباهی به لوله‏ های پلاستیکی داده شود با اعمال حرارت لوله به حالت و شکل اولیه ‏ی خود برمی گردد و به همین علت اصطلاحاً گفته می‏شود که لوله‏ های پلاستیکی (البته از نوع ترموپلاستیک‏ها) از ” حافظه حرارتی (Thermal memory) ” برخوردارند.

سر و صدا در لوله های پلاستیکی

در صورتیکه جهت سیستم‏های تخلیه‏ ی فاضلاب از لوله‏ های پلاستیکی استفاده شود. صدای تولیدی در زمان تخلیه ‏ی فاضلاب در قیاس با لوله‏ های چدنی بیشتر خواهد بود. زیرا همانطور که می‏دانید یکی از اصلی ترین خواص مهندسی چدن‏ها توانایی بالای جذب صدا و ارتعاشات است. همانطور که می‏دانید PVC یک پلیمر قابل انعطاف و ABS یک پلیمر سخت و انعطاف ناپذیر است. بر اساس نتیجه های به دست آمده در آزمایشگاه‏های فنی صدای تولیدی در نتیجه‏ ی تخلیه فاضلاب در لوله‏ های PVC در قیاس با لوله‏ های چدنی بین ۶ تا ۱۰ دسی‏بل (DB) بیشتر و در لوله‏ های ABS در قیاس با لوله‏ های چدنی بین ۸ تا ۱۵ دسی‏بل (DB) بیشتر است.
تجربیات آزمایشگاهی حاکی از آن است که با بالا رفتن سطح صدا در لوله ‏ها به اندازه ‏ی ۱۰ دسی‏بل انسان تصور می‏نماید که سطح صدا دو برابر شده است.

رایج ترین پلیمرهای مصرفی جهت ساخت لوله‏ های پلاستیکی

رایجترین و معروف‏ترین پلیمرهای مصرفی جهت ساخت و تولید لوله ‏های پلاستیکی عبارتند از:

• پلی وینیل کلراید (PVC)
• پلی وینیل کلرایدکلره (CPVC)
• پلی اتیلن (PE)
• پلی پروپیلن (PP)
• اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)
• پلاستیک‏های مقاوم شده با الیاف شیشه‏ای (GRP).

برای اطلاعات بیشتر به بخش پنجم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “بررسی انواع لوله‏ های پلاستیکی(بخش چهارم)

دیدگاهتان را بنویسید