اخبار, پاشنده

نوار آبیاری قطره ای (tape) و کاربرد آن

نوار آبیاری تیپ چیست؟

نوار آبیاری تیپ نوعی از لوله های قطره چکان دار  است که برای آبیاری قطره ای طراحی شده اند.. نوار تیپ را می توان در هنگام کشت و به صورت مکانیزه با استفاده از تراکتور نصب نمود. در نوار تیپ، قطره های آب از طریق دریپرهای تعبیه شده بر روی آنها خارج می شود که به این دریپرهای روی نوار تیپ، پلاک هم می گویند. نوار تیپ برای اولین بار در حدود ۵۰ سال پیش در ایالات متحده آمریکا تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

نوار آبیاری قطره ای

جنس و ابعاد نوار تیپ

جنس نوار تیپ از پلی اتیلن می باشد. اغلب هر کلاف نوار تیپ نیز حاوی ۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰ متر است.

تیپ نیز جنسی نرم و انعطاف پذیر دارد که در هنگامی که آب در آن وارد می شود، پر می شود و بعد از پایان یافتن آبیاری نیز مجدد به شکل مسطح در می آید.

ضخامت دیواره نوار تیپ هم بسیار نازک می باشد و اکثراً در حدود ۱/۰ تا ۶/۰ میلی متر است. در حالتی که نوار تیپ ضخیم تر باشد، در آبیاری زیرسطحی گیاهان متنوع مورد استفاده قرار میگیرد.

در نوار تیپ فاصله بین قطره چکان ها متفاوت است و اغلب فاصله آنها ۱۰ الی ۶۰ سانتیمتر می باشد. پر مصرف ترین نوار آبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکان، نوارهای ۲۰ و ۳۰ سانتیمتر می باشند.

نوار تیپ

کاربرد نوار تیپ

  • نوار تیپ در آبیاری قطره ای کشت های ردیفی و فصلی مورد استفاده قرار میگیرد. محصولاتی که به روش ردیفی و فصلی کشت می شوند نیز شامل گوجه فرنگی، فلفل، سیب زمینی، توت فرنگی،  پیاز ، آفتابگردان ، خربزه ، هندوانه ، چغندر قند، ذرت و محصولات جالیزی دیگر می باشد.
  • همچنین نوار آبیاری قطره ای در گلخانه ها نیز مورد استفاده می باشد.
  • نوار آبیاری قطره ای در بیشتر زمین ها و جالیزها مورد استفاده است.
  • در زمین هایی که داری پستی و بلندی محدود هستند نیز می توان بدون نیاز به تسطیح زمین از آنها استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید