اخبار, صنعت پلیمر

کشف نانوفیبرهای پلی اتیلن در صنعت پارچه!

الیاف نانو

نانوفیبرهای پلی اتیلن

پژوهشگران MIT نانوفیبرهای پلی اتیلن جدیدی  را طراحی و تولید نموده اند که این نانوفیبرهای پلی اتیلن جدید دارای ویژگی های نرمی و استحکام و سبکی میباشند. از این ماده جدید می‌توان در ساخت و تولید زره و پوشش‌های جنگی به جهت کاهش حجم و افزایش بهره‌وری این گونه لباس‌ها بهره گرفت.

رقابت کولار و نانو فیبرهای پلی اتیلن

این ابداع جدید یک رقیب برای کولار(Kevlar) به حساب می آید. کولار که نام تجاری برای الیاف ساخته شده از پارا آرامید است قوی و سبک میباشد و با دیگر آرامیدها مثل نومکس و تکنورا ارتباط دارد.این ماده اغلب به صورت نخ یا پارچه‌های بافته شده و یا به عنوان یک قسمت از مواد کامپوزیتی مورد استفاده قرار میگیرد.کولار ها به نسبت وزن شان استحکام زیادی دارند برای مثال میتوان گفت با وزن یکسان، ۵ برابر فولاد استحکام دارند.

کولار استفاده های زیادی دارد که از بین آنها میتوان به استفاده آنها در تایر دوچرخه، بادبان‌های مسابقه و محافظ بدن اشاره نمود. نسبت استحکام به وزن آن زیاد است و با وزن یکسان، ۵ برابر فولاد استحکام دارد.

پژوهشگران به رهبری پروفسور گرگوری راتلج، فیبرها را با استفاده از تکنیک چرخش ژل به وجود آورند.در این روش یک ژل پلیمری از طریق یک سرنگ گرم تزریق می‌شود و به صورت مکانیکی به رشته‌های پارچه متصل شده و در هم تنیده می‌شود.البته این ژل ها از طریق ابزار مکانیکی به رشته ها متصل نمیشنوند بلکه عمل متصل شدن آنهابه وسیله میدان الکتریکی صورت میگیرد.

پارچه های نانو

ویژگی نانو فیبرهای جدید

نانوفیبرهای جدید ضخامت بسیار کمی دارند و ضخامت آنها چند صد نانومتر (یک میلیاردم متر) می باشد اما با این حال به دلایلی که هنوز کاملا درک نشده‌اند، دارای قدرت و استحکام بالایی هستند.

“راتلج” می‌گوید: معمولا هنگامی که شما استحکام زیادی در پارچه بخواهید باید قید نرمی را بزنید. مواد شکننده‌تر می‌شوند و بنابراین مکانیسم جذب انرژی را ندارند. بسیار مهم است که پارچه‌ای داشته باشید که قدرت بسیار بالا و استحکام بالا را همراه با نرمی و لطافت داشته باشد.

پارچه نانو

مقایسه الیاف کربنی و سرامیکی با نانو فیبرهای جدید

نانوفیبرهای جدید در مقایسه با الیاف کربنی و سرامیکی قدرت مشابهی دارند، اما آنها به مقدار زیادی محکم‌تر می باشند.همچنین الیاف کربنی و سرامیکی به دلیل تراکم کمتری که دارند مقاومت در برابر کشش کمتری نیز دارند.اما آنها به دلیل تولید آسان تر، ارزان تر هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید