اخبار, پاشنده

نحوه انتخاب و پیاده سازی سیستم آبیاری(بخش دوم)

آبیاری

نمونه گیری و آزمایش خاک

در خاک هایی با بافت سنگین، آبیاری کم فشار(سطحی) با راندمان بالایی انجام می گردد و بلعکس. همچنین در خاک های سبک بعلت ظرفیت کم نگهداشت آب، دور آبیاری شما کاهش خواهد یافت و در صورت استفاده از سیستم های سطحی، سطح زیر کشت کم می شود. در این شرایط استفاده از یک سیستم آبیاری با قابلیت تنظیم عمق آبیاری، باعث بهبود کشت و زرع شما خواهد شد.

بررسی شیب زمین

معمولا آبیاری سطحی(سنتی) یا کم فشار در زمین های با شیب تند بسیار دشوار است و دارای راندمان کمی می باشد. در صورتیکه استفاده از یک سیستم آبیاری مناسب در زمین شیب دار باعث افزایش راندمان آبیاری خواهد شد. در زمین های شیب دار برخی اوقات تراس بندی زمین نیز بعنوان یک گزینه مطرح می شود.

در برخی مواقع در زمین های با شیب ملایم تسطیح زمین و استفاده از آبیاری کم فشار(سطحی) نیز به عنوان یک گزینه ایده آل مطرح می شود. با وجود اینکه شرایط شیب مزرعه یکی از عوامل تاثیرگذار است، بدون توجه به بقیه موارد و توجه تنها به شیب، انتخاب را انجام داد. در زمینهای شیبدار آبیاری بصورت تیپ امکان پذیر می باشد اما بایستی برخی تجهیزات و پیش بینی ها به منظور تنظیم فشار انجام پذیرد.

بررسی دسترسی به انرژی

در صورتیکه دسترسی شما به انرژی و خصوصا انرژی برق با مشکل مواجه است، بایستی قبل از اقدام برای اجرای سیستم آبیاری تجهیزات مورد نیاز برای این امر را نیز فراهم نمایید. استفاده از موتورهای دیزلی بعلت هزینه های زیاد عملا مقرون به صرفه نمی باشد. در صورت عدم دسترسی به برق عملا امکان اجرای آبیاری تحت فشار وجود ندارد.

آبیاری بارانی

بررسی ملاحظات اجتماعی

بررسی شرایط اجتماعی منطقه در خصوص اطلاع در مورد چگونگی کارکرد سیستم و وجود تعمیرکاران احتمالی نیز از مواردی است که بایستی مد نظر قرار گیرد. در صورتیکه افراد متخصص در دسترس شما نیستند، استفاده از یک سیستم آبیاری ساده بسیار کارآمدتر از سیستم پیچیده است.

انتخاب نوع سیستم آبیاری

گزینه های در دسترس و معمول سیستم آبیاری بارانی کلاسیک، آبیاری کم فشار(سطحی)، آبیاری تیپ و دستگاه های آبیاری از جمله عقربه ای و خطی است.

طراحی سیستم آبیاری

پس از تصمیم گیری در خصوص عوامل بیان شده، نیاز است تا سیستم آبیاری توسط فرد متخصص طراحی شود. با توجه به تجربه و موارد دیده شده در سطح کشور، اغلب سیستم هایی که توسط افراد غیر متخصص طراحی شده است با مشکلات بسیاری مواجه است. اگرچه ممکن است یک فرد عادی هیچ یک از مشکلات را تشخیص ندهد و تصور کند که سیستم بصورت مطلوب در حال کار است. با صرف هزینه اندکی یک فرد متخصص برای شما یک سیستم آبیاری مهندسی شده طراحی خواهد کرد. طراحی سایز لوله ها، گسیلنده ها، نوع پمپ، ابعاد و چگونگی کرت بندی زمین، زمان آبیاری و ابعاد  استخر احتمالی از مواردی است که یک طراح برای شما انجام می دهد. در مقایسه با هزینه ای که برای اجرای سیستم آبیاری انجام می دهید ( حدودا برای هر هکتار ۱۰ میلیون تومان بطور متوسط) هزینه طراحی سیستم در حدود نیم درصد آن است و وجود طراحی صحیح باعث کاهش هزینه و افزایش کارائی سیستم خواهد شد.

اجرای سیستم آبیاری

استفاده از تجهیزات نامرغوب و یا استفاده از نیروهای غیر متخصص باعث کاهش عملکرد سیستم و افزایش هزینه های نگهداری خواهد شد. در مرحله اجرای سیستم حتما بر فعالیت پیمانکار محترم نظارت داشته باشید. تحقیق نمایید که از محصولات مرغوب و دارای تاییدیه و نشان استاندارد در مزرعه تان استفاده شود. همچنین تمام شرایط را برای سهولت کار گروه اجرایی فراهم نمایید تا کار با کیفیت بهتری صورت پذیرد. در انتها حتما درخواست نمایید که پیمانکار محترم سیستم را تست کند و به شما آموزش های لازم را ارائه دهد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “نحوه انتخاب و پیاده سازی سیستم آبیاری(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید