اخبار, صنعت پلیمر

نقش گرانول در پلیمر ها چیست؟

گرانول چیست؟

گرانول به شکلی از پلیمر گفته میشود که در پتروشیمی به صورت دانه است و برای استفاده از آن باید ذوب و شکل دهی شود.به عبارتی میتوان گفت گرانول های پلاستیک گلوله های کوچکی هستند.این گلوله های کوچک گرانول در دستگاه های مختلف شکل دهی ریخته میشوند و به انواع متنوع قطعات تبدیل میشوند.

زمانی که پلیمر تولید میشود در دستگاه اکسترودر ذوب میشود در سر اسکترودر یک کاتر یا چیزی شبیه به آن قرار دارد که پلیمری را که خارج می شود مرتب قطع می کند و به این صورت گرانول تولید می شود. تمامی مواد پلیمری بسته به نوع کاربرد و میزان وسکوزیته و عوامل دیگر میتوانند به گرانول تبدیل شوند.اما اگر این عوامل پیچیده شود پلیمر به صورت پودر  و یا محلول و غیره تولید میشود.

تولید گرانول یکنواخت و با کیفیت بالا که باعث کاهش کیفیت محصول نشود و همچنین مشکلی را در طی تولید و برای مصرف کننده نداشته باشد یکی از مهم ترین دل نگرانی های فعالان در صنعت بازیافت میباشد. برخی از پلیمر ها بعد از چند بار ذوب شدن و شکل دهی ویژگی های خود را نگه میدارند اما برخی دیگر از آنها مثل پلی وینیل کلراید که بسیار در صنعت در و پنجره،سفره و انواع ورق ها،کابل ها و لوزم خانگی کاربرد دارند بعد از بازیافت ویژگی های خود را از دست میدهند.

رساکالادر ادامه مطلب به اهمیت گرانول ها و نحوه تولید آنها برای آشنایی شما عزیزان با این شکل از پلیمرها خواهد پرداخت.

کاربرد گرانول

یکی از مهم ترین قسمت های صنعت لاستیک بازیافت و تبدیل ضایعات پلاستیک به گرانول های قابل استفاده است تا تولید کنندگان مجدد بتوانند از آن ها استفاده کنند.یکی از علل مهم بودن آنها میزان وسیع لاستیک های فرسوده و دپو شده است که در تمامی نقاط کشور به وفور یافت میشود و روز به روز به حجم آنها اضافه میشود.

گرانول

نحوه تولید گرانول

سیستم ماشینهای شکل دهی به پلاستیک طوری ساخته شده اند که بهتر است مواد اولیه ای که در آنها وارد میشود به صورت ساچمه های کوچک پلاستیکی باشد.اما مواد پلاستیکی بازیافتی که آسیاب شده اند به صورت ورقه ای و یا گوشه های تیز میباشند و نمیتوانند در قیف های ورودی مورد استفاده قرار گیرند و همچنین در هنگام آسیاب شدن هم به دلیل یکنواخت نبودن آنها با مواد دیگر همواره ترکیبی غیر یکنواخت را ارائه میدهند.مصرف کنندگان هم تمایل درند که موادی را که خریداری میکنند به صورت گرانول و یا ساچمه های پلاستیکی باشد که این امر به وسیله خط تولید گرانول صورت میگیرد.

خط تولید گرانول به دو روش انجام میشود که شامل روش هاس زیر میباشد:

۱-خطوط تولید گرانول رشته ای

ماشین آلات ساخت گرانول رشته ای ساده تر هستند و اکثراً در ایران کاربرد دارد.در این روش پلاستیک ها در دستگاه اکسترودر ذوب میشوند و سپس از صافی های فلزی عبور میکنند و به صورت رشته های پلاستیک مذاب در می آیند و بعد از این مرحله از یک استخر آب به سمت آسیاب کوچک می روند و سپس بعد از تکه تکه شدن خشک می شوند.البته در این روش رشته های بدست آمده شباهتی به مواد اولیه نو ندارند و گوشه های آنها تیز است و همچنین دارای خورده پلاستیک هستند.خود خط تولید نیز ثبات ندارد و رشته ها مداوم قطع می شوند و نیاز به اپراتور تمام وقت دارند.

۲- خطوط تولید گرانول خشک

در این روش پلاستیک های خرد شده در ابتدا در اکسترودر ذوب می شوند و سپس از صافی ها عبور میکنند و پلاستیک های خرد شده آنها از این طریق سوراخ های ریز خارج می شود سپس به همان صورت مذاب از طریق تیغه ای با سرعت زیاد برش داده می شوند و بلافاصله به وسیله مکنده هایی مکیده میشوند و از مسیرهای لوله ای عبور میکنند و در مسیر سرد و خشک می شوند.بعد از این مرحله وارد مخزن های بزرگ تری میشوند و دچار افت فشار می شوند و در اثر این افت فشار گرانول هایی که سنگین تر هستند به پایین مخزن سقوط میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید