اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمانی هوشمند

همه چیز درباره موتوربرق سیکلوکانورتر، استاندارد و AVR ،D-AVR

موتور برق

موتوربرق های با تکنولوژی سیکلوکانورتر:

در این موتوربرق ها، آلترناتور برق سه فاز AC با فرکانس بالا تولید می کند که این برق در واحد سیکلوکانورتر به برق تک فاز AC با فرکانس ۵۰ هرتز تبدیل میگردد. تغییرات فرکانس این موتوربرق ها بسیار کم است و حتی زمانی که موتوربرق با حداکثر بار خود کار می کند فرکانس آن ۵۰ هرتز ثابت می ماند. از آنجایی که فرکانس این موتوربرقها تغییر نمیکند و شکل موج سینوسی آن اعوجاج کمی دارد، از مناسب‌ترین و قابل اعتمادترین منابع تامین برق برای لوازم آزمایشگاهی، کامپیوتر و دیگر لوازم الکترونیکی می‌باشد. کیفیت برق این موتوربرقها کمتر از نوع اینورتر است ولی در مقایسه با انواع دیگر بهترین انتخاب است.

مزایای موتوربرق های سیکلوکانورتر:

  • تولید برق با بهترین کیفیت از نظر شکل موج ، فرکانس و ولتاژ
  • سبک ترین و کوچک ترین موتور برق در نوع خود
  • صدای کم
  • قیمت کمتر در مقایسه با موتوربرق اینورتر

موتوربرقهای نوع Automatic Voltage Regulator) ) :

در این موتوربرقها ولتاژ خروجی توسط قطعه الکترونیکی به نام رگولاتور ولتاژ(AVR) کنترل و تثبیت میگردد. این موتوربرقها نسبت به اینورتر و سیکلوکانورتر بسیار ارزانتر هستند و برای تامین روشنایی و دیگر  لوازم برقی و الکترونیکی که به تغییرات فرکانس و شکل موج حساسیت زیادی ندارند مناسب هستند. توصیه میگردد در استفاده از این موتوربرق حتما از محافظ ولتاژ استفاده گردد. نوسانات فرکانس در این موتوربرقها ۲.۵± هرتز می باشد.

انواع موتوربرق

موتوربرقهای نوع  Digital Automatic Voltage Regulator) D-AVR) :

موتوربرقهای جدید با تکنولوژی D-AVR سری EG ، مدلهای توسعه یافته موتوربرقهای با تکنولوژی AVR می باشند.در این موتوربرقها، ولتاژ و کیفیت شکل موج با استفاده از سیستم دیجیتالی کنترل می‌شود. کیفیت برق تولیدی این موتوربرقها از لحاظ شکل موج، بسیار نزدیک به موتوربرقهای نوع اینورتر می باشد و از لحاظ قیمت بسیار ارزانتر از موتوربرقهای اینورتر هستند.

مزایای موتور برق D-AVR :
  • یکی دیگر از مزایا و تفاوتهای اساسی این موتوربرق ها نسبت به مدلهای نوع AVR، خاموش شدن دستگاه در صورت افزایش یا کاهش بیش از حد مجاز فرکانس و ولتاژ برای پیشگیری از صدمه دیدن لوازم برقی می‌باشد.
  • مصرف سوخت کمتر و صدادهی کم آنها از دیگر مزایای موتوربرقهای D-AVR سری EG در مقایسه با موتوربرق های AVR می باشد.
موتوربرقهای نوع استاندارد ( اقتصادی ) :

این موتوربرقها ارزانترین نوع موتوربرقها می باشند. چنانچه هدف فقط تامین روشنایی باشد این موتوربرقها با صرفه ترین انتخاب است. در انواع خازنی این موتوربرقها، از زغال و کالکتور استفاده نشده است، در نتیجه هزینه‌های سرویس و نگهداری کمتری نسبت به نوع AVR دارند. همچنین از این موتوربرقها مییتوان برای تامین برق لوازم برقی و الکترونیکی که نسبت به فرکانس و شکل موج حساسیتی ندارند استفاده کرد. نوسانات فرکانس در این موتوربرقها ۲.۵± هرتز می باشد.

مزایای موتور برقهای استاندارد:

  1. موتور برق های استاندارد جزء ارزان ترین و ساده‌ ترین موتور برق ها هستند.
  2. این موتوربرق ها بیشترین طول عمر را دارند(نوع خازنی ، موتوربرقهای سری EL).
  3. موتور برق های استاندارد همچنین دارای هزینه سرویس و نگهداری کمتری در بین انواع دیگر هستند(نوع خازنی ، موتور برقهای سری EL).

دیدگاهتان را بنویسید