اتصالات, تجهیزات ساختمان, لوله

مزایا و معایب سپتیک تانک بتنی و آجری

سپتیک تانک ها کاربرد فراوانی در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها و مجتمع های تفریحی و ورزشی دارند. سپتیک تانک ها به شکل بتنی، آجری، فایبرگلاس و پلی اتیلنی تولید و عرضه می شوند.

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی به صورت استوانه سرپوشیده است که اکثراً با بتن مسلح از عیار ۱۵۰ الی ۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و در ابعاد و حجم های مختلف ساخته میشود. عیار کمتر بتن سبب افزایش نفوذپذیری و امکان خوردگی آرماتورها و عیار بیشتر از این محدوده سبب به وجود آمدن ترک در زمان سردشدن بتن می شود. در این نوع سپتیک فاضلاب از بخش ورودی دستگاه که در بالای این استوانه قرار دارد، وارد می شود و بر اثر برخورد به پره های دستگاه به بخش پایینی که به آن انباره می گویند هدایت میگردد. فاضلاب به علت کاهش سرعت جریان و زمان ماند در نظر گرفته شده مواد جامد و معلق خود را به شکل ته نشین از دست می دهد و سپس موادی که ته نشین شدند به شکل لجن در کف انباره جمع می شوند.

مزایا و معایب سپتیک تانک بتنی

در سپتیک تانک بتنی مسئله مهم مشکل نفوذپذیری و نشت فاضلاب از بدنه و درزها است. چون نفوذ فاضلاب به درون دیواره هم باعث خوردگی زود هنگام آرماتورها و تخریب بیشتر بتن می شود و هم سبب آلوده شدن خاک و محیط اطراف سپتیک تانک می شود.

به دلیل اینکه PH فاضلاب سپتیک تانک ها تقریبا اسیدی و PH بتن کاملاً قلیایی است، مقدار نفوذپذیری بتن نقش بسیار مهمی در کارایی سپتیک تانک و طول عمر مفید آن خواهد داشت.

در بعضی موارد برای کاهش بیشتر مقدار نفوذپذیری، از پوشش های آب بند کننده با پایه های سیمانی یا قیری استفاده می شود. البته مشخص است که استفاده از این پوشش ها هزینه ساخت این نوع از سپتیک تانک ها را در حدود ۳۰ درصد افزایش می دهد.

در ایران سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی تا ظرفیت ۱۰ مترمکعب ساخته و اجرا می شوند. سپتیک تانک های پیش ساخته شامل حداقل یک قطعه کف، بسته به ظرفیت آنها حاوی یک یا چند قطعه بدنه و یک قطعه سقف می باشند که به صورت مجزا به محل نصب حمل می شوند و بعد از حمل در محل بر روی یکدیگر قرار می گیرند. درز بین قطعات هم اغلب با ملاتهای آب بند کننده پر می شود. شکل سپتیک تانک های پیش ساخته اکثرا استوانه عمودی و مقطع آنها دایره است و دارای قطر داخلی ۱۶۰۰ الی ۲۰۰۰ میلیمتر و ضخامت بدنه ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیمتر می باشند.

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک آجری

این سپتیک تانک ها معمولا به وسیله آجر فشاری و ملات ماسه سیمان تهیه می شوند. البته در بعضی موارد بلوک های سیمانی یا سنگ جایگزین آجر در آنها می شوند.

مزایا و معایب سپتیک تانک آجری

بزرگترین مشکل این سپتیک تانک ها نفوذپذیری بالا و نشت خیلی زیاد از دیواره و کف آنها است. همچنین به علت مقاومت کم دیواره آنها در مقابل نشست و فشارهای جانبی، بعد از مدتی از ساخت، ترک ها و درزهای زیادی در دیواره و کف آنها به وجود می آید که سبب نشت فاضلاب به بیرون از مخزن و آلوده کردن خاک اطراف می گردد.

حتی هنگامی که پوشش سیمانی به ضخامت ۱ الی ۲ سانتیمتر نیز بر روی بدنه آنها اجرا می شود این عیب ها به قوت خود باقی می مانند چرا که این پوشش سیمانی نیز به علت شکنندگی بر اثر کوچکترین نشست از دیواره جدا می شود.

در بعضی موارد برای کاهش نشت فاضلاب از بدنه از پوشش های قیری بر روی مخزن استفاده می کنند. البته این پوشش ها نشت از منافذ دیواره را کاهش می دهند اما نمی توانند از نشت فاضلاب از محل درزها و ترک ها جلوگیری کنند. دلیل آن نیز این است که این پوشش ها به دیواره می چسبند و همراه با دیواره دچار ترک و درز می شوند.

به دلیل اینکه این دیواره های آجری یا بلوکی فشار جانبی ناچیزی را می توانند تحمل کنند، بیشترین عمق این مخازن به ۴ متر محدود می شود. البته این عدد در شرایطی است که پشت دیواره با خاک پر شود در غیر اینصورت حداکثر عمق ۲/۵ متر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید